Konferencja Truskawkowa – nowości hodowlane i agrotechniczne

Blok wystąpień poświęconych nowym odmianom, materiałowi nasadzeniowemu i agrotechnice na Ogólnopolskiej Konferencji Truskawkowej zorganizowanej 10 kwietnia br. przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach był mocno rozbudowany.
Nie wszystko złoto, co się świeci
Prof. dr hab. Edward Żurawicz stwierdził w swoim wystąpieniu, że produkcja owoców truskawek jest na świecie ciągle opłacalna, co pociąga za sobą zainteresowanie nowymi odmianami mogących pozytywnie zaskoczyć potencjalnego klienta. Prace hodowlane są prowadzone w wielu ośrodkach, co roku pojawiają się nowe odmiany w tak dużej liczbie, że ich przebadanie, potwierdzenie wartości produkcyjnej w konkretnych warunkach jest niemożliwe. Komercyjne firmy hodowlane (w samych Włoszech – około 20) są zainteresowane jak najszybszą sprzedażą licencji na rozmnażanie swoich kreacji, zaś do zbadania faktycznej ich wartości przykładają znacznie mniejszą wagę. Z kolei producenci owoców urzeczeni marketingiem hodowców często ignorują fakt, że atrakcyjne nowości o udokumentowanej przez ich oferenta wartości produkcyjnej pochodzą z innych stref klimatycznych i w polskich warunkach niekoniecznie muszą zachowywać się identycznie. Zima 2011/12 boleśnie ten problem obnażyła. 
O rodzimych nowościach odmianowych opowiedział mgr Józef Perczak (fot. 1) z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. W ostatnich dwóch latach do Krajowego Rejestru wpisano cztery odmiany: ‘Pegat’ (hodowli IO Skierniewice), ‘Alioth’, ‘Ambrozja’, ‘Algol’ (Niwa Hodowla Roślin Jagodowych SP. z o.o. Brzezna). Wszystkie nowe kreacje w doświadczeniach (poza jedną lokalizacją) plonowały poniżej poziomu ‘Sengi Sengany’. Największe owoce miały ‘Pegat’ i ‘Alioth’, ale i jagody odmiany ‘Algol’ były większe, niż u ‘S. Sengany’. Ta ostatnia była wrażliwsza na szarą pleśń, a ‘Elsanta’ bardziej podatna na choroby systemu korzeniowego niż badane nowości. ‘Pegat’ (dojrzewająca w terminie podobnym lub późniejszym do ‘S. Sengany’), ‘Alioth’ (dojrzewanie w tym samym czasie, co ‘S. Sengana’), ‘Algol’ (najwcześniej dojrzewająca z badanych – jak ‘Honeoyne’) miały najwyższy udział wyboru ekstra w plonie handlowym.
 

Technologia produkcji a dochodowość

O tych zależnościach mówił Stanisław Bogdal (fot. 2) przedstawiający się jako producent truskawek i doradca plantatorów. Na podstawie własnych doświadczeń jest on zdania, że w naturalnych warunkach klimatycznych i glebowych Polski uprawa truskawek jest zawodna. Dodatkowo uciążliwość ręcznej pracy (nieergonomiczna pozycja przy pielęgnacji roślin i zbiorze owoców) dodatkowo obniżają atrakcyjność produkcji truskawek. Właściwie jedynym walorem tradycyjnego prowadzenia plantacji polowych jest niski koszt założenia plantacji. Jednak intensywność tej produkcji jest niska, więc i opłacalność taka sama. Alternatywa jest uniezależnienie się od klimatu i gleby – produkcja pod osłonami, w podłożu, z nawadnianiem i precyzyjnym nawożeniem. Ale i tu wyskakują techniczne problemy – szklarnie są inwestycją za drogą, tunele bywają zawodne – kłopoty z wietrzeniem (choroby), podatność na uszkodzenia przez śnieg czy wiatr. Za optymalną – mniej zawodną, tańszą S. Bogdal uznał uprawę pod daszkami z folii. Koszty założenia uprawy (dla powierzchni 0,5 ha – gospodarstwo w Śmiglu) wyszacował na nieco powyżej 51 zł/m2, zaś wartość sprzedaży owoców – w zależności od odmiany, w uprawie plonującej od 31 maja do 3 listopada 2012 – od 28,08 zł/m2 do 68,33 zł/m2.
Dr Jolanta Lisiecka (fot. 3) z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu scharakteryzowała rodzaje sadzonek używanych do zakładania plantacji produkcyjnych. Najpopularniejsze i najtańsze sadzonki zielone mają tę wadę, że nie są dostępne w optymalnym dla zakładania nowych upraw terminie – pięć dni opóźnienia sadzenia po 25 lipca to już 10% obniżka plonu następnej wiosny. Sadzonki zagonowe (szkółkowane) – o kilku koronach są do wykorzystania od razu do zakładania plantacji lub przechowywane w chłodni (frigo). Z kopanych późną jesienią sadzonek (w okresie spoczynku) frigo sadzonych w dowolnym terminie wiosną otrzymuje się owoce po około tygodniach od sadzenia. Sadzonki doniczkowane (najlepsze dla ich produkcji są pojemniki o przekroju kwadratowym i pionowymi karbami) produkowane są z rozetek wyrastających na rozłogach roślin matecznych. To cenny, choć drogi w produkcji materiał nasadzeniowy. Najlepsze są sadzonki doniczkowane produkowane bez styczności z glebą – w podłożach, z wykorzystaniem wody bez zarodników Phytophthora cactorum

O wodzie jako ważnym czynniku zapewniania jakości produkowanym owocom mówił prof. dr hab. Waldemar Treder (fot. 4) z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zwracał uwagę, że technologia nawadniania i fertygacji upraw polowych wcale nie jest łatwiejsza niż tych pod szkłem. Kłopoty zaczynają się często już przy planowaniu inwestycji, która (jak wielu uważa) musi i może być tania. Ten postulat zamawiającego gotowych jest realizować wiele firm – czy to z wyrachowania, czy z powodu braku kompetencji. Powstają niefunkcjonalne systemy ze szwankującymi liniami kroplującymi, bez zapewnienia równomierności podawania wody, z zapychającymi się emiterami. Poza kwestiami czysto technicznymi ważna jest świadomość konieczności racjonalnego gospodarowania wodą w uprawach sadowniczych. Im większa będzie efektywność nawadniania, tym większy obszar można będzie nawodnić z tego samego źródła. Pomocą dla plantatorów może w tym względzie służyć Serwis Nawodnieniowy opracowany w IO (dostępny również bezpłatnie z poziomu naszej strony Ogrodinfo.pl). W jednej z zakładek tego serwisu są kalkulatory ułatwiające obliczanie potrzeb wodnych roślin we własnym gospodarstwie oraz dawek nawodnieniowych.
Technika i organizacja
Nowe rozwiązania techniczne dostępne teraz i dla polskich szkółkarzy umożliwiają podniesienie produktywności gospodarstwa, jakości oferowanych sadzonek, podnoszą komfort pracy. W gospodarstwie Jerzego Dominikowskiego są wprowadzane jeśli poprawia to organizacje pracy i nie kłóci się z wymaganiami fizjologii upraw.  Jako pierwszy z ważnych czynników podnoszących efektywność matecznika truskawki J. Dominikowski wymienił odkażanie chemiczne gleby. Bezpośrednią korzyścią jest jego przeprowadzenia jest wzrost dochodu z matecznika o około 60 tys. zł/ha. Nie należy jednak zapominać o uruchomionych przez odkażanie procesach w glebie. Jednym z nich jest szybsza mineralizacja organicznego azotu, zwiększenie jego dostępności dla roślin – potrzeba jest wię korekta nawożenia. Odkażona gleba jest nie tylko wolna od patogenów – jest także „czysta” od konkurencyjnych dla nich, a pożytecznych dla nas mikroorganizmów. Łatwo zasiedlić taką glebę na nowo niepożądanymi gatunkami Colletotrichum, Verticillium, czy Phytophthora. Sprowadzany materiał elitarny musi więc być pewny pod względem zdrowotnym. 
Z innych zabiegów przeprowadzanych w gospodarstwie dla podniesienia liczby i jakości zbieranych sadzonek truskawek J. Dominikowski wymienił odpowiednie rozstawy roślin matecznych, wygarnianie rozłogów, usuwanie roślin matecznych i koszenie liści przed zbiorami, wykorzystywanie pomiarów ilości godzin chłodu dla określania optymalnego terminu wykopywania sadzonek danek odmiany. Wykopki przeprowadza się kombajnem, a cała dalsza praca – czyszczenie, sortowanie odbywa się już pod dachem, niezależnie od temperatury na zewnątrz. 

Koniec wieńczy dzieło
Truskawki są owocami nieklimakterycznymi – powinny być zbierane w fazie pełnej dojrzałości – mówił dr Krzysztof Rutkowski (fot. 5) z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. – Przy tym należą do tych bardzo intensywnie oddychających – tempo wytwarzania przez truskawki dwutlenku węgla jest około 10 razy wyższe niż u jabłek. Pozostawione po zbiorze przez tylko 4 godziny w temperaturze 20˚C tracą 40% swej trwałości handlowej. Trwałość tych jagód można przedłużyć środkami technicznymi. Schłodzenie owoców w ciągu 1-2 godzin do 0˚C  (najlepiej w systemach WPP – wymuszonego przepływu powietrza) pozwala na przechowanie truskawek przez kilka do kilkunastu nawet dni. Dodatkowych kilka dni można zyskać dzięki technikom KA, hipobarycznej czy wykorzystaniu opakowań Xtend.

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł1,28 mln osób złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie
Następny artykułDni Warzyw Kapustnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.