Nowe technologie w uprawie truskawek – Interaspa 2012

Na szóstych międzynarodowych targach Interaspa 2012, które odbyły się 11–12 stycznia w Hanowerze (północne Niemcy), przedstawiono wiele rozwiązań dotyczących obrotu handlowego truskawkami. Wśród kolorowych kramów, łubianek i torebek z nadrukami znalazły się również maszyny i technologie do wykorzystania w nowoczesnej uprawie tych roślin.

Niemieckie maszyny
W ofercie firmy Heuling Maschinenbau GmbH + Co. KG już od kilku sezonów znajduje się maszyna do ściółkowania uprawy truskawek słomą. Według producenta Ulricha Heulinga, jest to urządzenie sprawdzające się przy wszystkich stosowanych rozstawach sadzenia roślin na zagonie (1, 2, 3 i 4 rzędy). Ilość słomy do ściółkowania można regulować za pomocą prędkości obrotowej beli oraz prędkości jazdy ciągnika. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu bębna rozdrabniającego równolegle do kierunku rzędów, słoma wyrzucana jest równomiernie na boki, pada na podłoże i nie wymaga dodatkowej ręcznej korekty. Zdaniem właściciela firmy, producent maszyn musi blisko współpracować z rolnikami, dzięki czemu poznaje ich potrzeby. W wyniku takiej kooperacji Ulrich Heuling stworzył dwa urządzenia, które w tym roku na targach Interaspa były prezentowane po raz pierwszy: nóż do obcinania rozłogów truskawek (fot. 1) uprawianych na podwyższonych zagonach okrytych folią oraz rozdrabniacz substratu. Pierwsze pozwala usuwać rozłogi wiszące wzdłuż rzędów na zagonach, a jednocześnie każdy element tnący (fot. 2), będący częścią roboczą maszyny, jest wyposażony w gumowy wirnik, który chroni folię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Fot. 2. …wyposażony w odpowiednie elementy tnące

Dzięki zastosowaniu drugiego urządzenia skonstruowanego specjalnie do rozdrabniania substratu (fot. 3) po zakończeniu cyklu produkcyjnego truskawek uprawianych w rynnach, podłoże jest odpowiednio napowietrzone, resztki pożniwne rozdrobnione, a ponowne sadzenie roślin łatwiejsze. Szerokość robocza urządzenia może być dopasowana do szerokości rynien uprawowych.

Fot. 3. Urządzenie rozdrabniające substrat

[NEW_PAGE]Oszczędne nawadnianie
Odwiedzając stoiska z prezentowanymi maszynami można odnieść – słuszne zresztą – wrażenie, że producenci truskawek z Zachodniej Europy powoli odchodzą od tradycyjnej produkcji polowej „na płasko”. Niemal standardem staje się sadzenie roślin na podniesionych zagonach, koniecznie okrywanych folią. W takiej uprawie warunkiem wpływającym na duże plonowanie i uzyskanie owoców wysokiej jakości jest zapewnienie roślinom wody. Do tego celu stosuje się na coraz szerszą skalę wysoce efektywne systemy taśm kroplujących T-Tape (fot. 4).

Kilka firm, m.in. Saelens GmbH i BJ Bewässerungstechnik GmbH & Co. KG, ma w swojej ofercie rozwiązania przystosowane specjalnie do uprawy truskawek. Zdaniem przedstawicieli tych firm, koszty poniesione na założenie systemu linii T-Tape zwracają się dość szybko, gdyż instalację tę wykorzystuje się jednocześnie do nawadniania nawożenia poprzez fertygację a substancje odżywcze zostają dostarczone bezpośrednio w okolice strefy korzeniowej roślin. Nie ma więc strat nawozów, a dodatkowo nawożenie nie jest uzależnione od warunków pogodowych, np. opadów deszczu. Linie kroplujące umożliwiają równomierny wypływ wody bez rozpryskiwania, a ponadto są odporne na zatykanie, nawet w przypadku bardzo długich odcinków instalacji. Linie można umieszczać już na głębokości 10–15 cm pod korzeniami roślin. Do rozkładania linii T-Tape wykorzystuje się specjalnie do tego celu zaprojektowaną maszynę. Na rynku są także urządzenia do zwijania emiterów linowych pod koniec cyklu uprawowego, co zapobiega ich uszkodzeniu i pozwala na ponowne wykorzystanie.

Fot. 4. Systemy taśm kroplujących T-Tape

Specjalistyczny opryskiwacz
W ofercie niemieckiego koncernu Wanner pojawił się opryskiwacz N 1000, stworzony z myślą o ochronie truskawek uprawianych w tunelach – na stołach lub w rynnach uprawowych (fot. 5). Prezentowany model SGR56B (wcześniejsza wersja znana pod nazwą NGR 40/4) należy do grupy opryskiwaczy o ukierunkowanym strumieniu powietrza z niezależnie ustawianymi wylotami (8 szt.) i rozpylaczami ciśnieniowymi (16 szt.). Jest on zaczepiany do ciągnika i dostępny ze zbiornikami o pojemności 1000 lub 1500 l. W konstrukcji  opryskiwacza zastosowano wentylator promieniowy w połączeniu z przewodami powietrznymi umieszczonymi na specjalnej, podzielonej na 4 sekcje i cynkowanej na gorąco, ramie. Rama jest obsługiwana hydraulicznie, a jej ramiona są indywidualnie składane, ich wysokość i kąt nachylenia są regulowane za pomocą dwóch joysticków. Pompa osiąga wydajność 140 l/min przy ciśnieniu 50 barów. Przy odpowiednim ustawieniu ramy tego urządzenia możliwe jest jednoczesne opryskiwanie 4 rzędów.

Fot. 5. Opryskiwacz Wanner N 1000 do ochrony truskawek uprawianych w tunelach

Kompaktowy ciągnik
Bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających hanowerskie targi cieszył się kompaktowy ciągnik Fendt 200 Vario (fot. 6). Ciągnik ten jest już znany polskim producentom, gdyż miał swoją premierę na poznańskich targach Polagra w ubiegłym roku. Jest to pierwszy ciągnik tak małych rozmiarów standardowo wyposażony w bezstopniową przekładnię napędową Vario, dzięki której operator może wybrać optymalną prędkość jazdy do wykonania określonej pracy w zakresie 20–40 km/h, niezależnie od obrotów silnika. Ponadto kierujący maszyną ma zapewniony najwyższy poziom komfortu i łatwość obsługi pojazdu. Moc nominalna ciągnika waha się, w zależności od modelu serii, od 60 KM (Fendt 207 Vario) do 100 KM (Fendt 211 Vario), natomiast moc maksymalna – 70–110 KM. Udźwig tylnego podnośnika to 4200 kg. Ciągniki te wyposażone są w nowoczesne, 3-cylindrowe silniki AGCO Sisu Power charakteryzujące się wysoką kulturą pracy i momentem obrotowym oraz niskim zużyciem paliwa. Jest to seria ciągników polecana do sadów i na plantacje krzewów jagodowych oraz truskawek.

Fot. 6. Kompaktowy ciągnik Fendt 200 Vario

Nowość od Landini
Ciągniki Landini znane są w sadownictwie od lat 90. ub.w. Obecnie na rynku pojawiła się nowa generacja maszyn tej znanej i cenionej na świecie marki. Najnowszy model wyposażony w 4-cylindrowy silnik spełniający normy Euro 3 – REX 90 F (fot. 7), pokazano na stoisku firmy Argo Tractors. Ciągnik ten charakteryzuje się dobrą ergonomią stanowiska operatora poprzez zastosowanie nowej konstrukcji kabiny zapewniającej lepsze wygłuszenie oraz uszczelnienie. Ciągniki nowej serii są bardziej zwrotne od swoich poprzedników, a paleta skrzyń przekładniowych (4- lub 5-biegowych) i sprzęgieł została znacznie rozszerzona. W naszej ofercie dostępne są wersje zarówno ze składanym pałąkiem ochronnym umożliwiającym pracę w tunelach foliowych, jak również wersja z ogrzewaną, klimatyzowaną kabiną, w której zastosowano filtry z węglem aktywnym oczyszczające powietrze podczas zabiegów ochrony roślin – informował przedstawiciel firmy Argo Tractors.

Fot. 7. Sadowniczy ciągnik Landini REX 90 F[NEW_PAGE]Mszyce pod kontrolą
W uprawie truskawek pod osłonami uciążliwe mogą okazać się szkodniki, które być może w uprawie polowej nie stanowiłyby dużego problemu. Z myślą o roślinach rosnących w substracie w rynnach uprawowych firma Koppert zaproponowała preparat biologiczny zawierający żywe organizmy – FresaProtect (fot. 8) – przydatne w walce z kilkunastoma gatunkami mszyc, m.in. tymi o największym znaczeniu gospodarczym w uprawach pod osłonami: mszycą ogórkową (Aphis gossypii), mszycą burakową (A. fabae), mszycą brzoskwiniową (Myzus persicae), mszycą ziemniaczaną średnią (Aulacorthum solani), mszycą smugową (Macrosiphum euphorbiae) i mszycą różano-szczeciową (M. rosae). FresaProtect zawiera mieszaninę mumii mszyc, z której uzyskuje się aż 6 gatunków pasożytniczych błonkówek: Aphelinus abdominalis (osiec mszycowy), Aphidius ervi, Aphidius colemani (mszycarz szklarniowy), Aphidius matricariae, Ephedrus cerasicola i Praon volucre. Pasożyty są dobrane w taki sposób, aby zmaksymalizować efektywność zwalczania różnych gatunków mszyc. Dorosłe samice błonkówek składają jaja do ciała mszyc, a rozwój następnej generacji przebiega w spasożytowanym ciele gospodarza, tzw. mumii. Pierwsze „unicestwione” szkodniki są widoczne na liściach po upływie 2 tygodni od pierwszej introdukcji.

Zdaniem przedstawiciela firmy Koppert, przy stosowaniu produktu FresaProtect nie ma możliwości wystąpienia odporności wśród zwalczanych owadów. Ponadto użycie tego preparatu nie opóźnia zbiorów, gdyż jest on zupełnie bezpieczny dla produkowanych owoców. Jest to rozwiązanie idealne w produkcji ekologicznej i integrowanej. Produkt ten jest już dostępny na rynkach Europy Zachodniej.

Fot. 8. FresaProtect – biologiczna ochrona truskawek przed mszycami

Przeciwko ślimakom
Ślimaki, zarówno muszlowe, jak i nagie, są dużym problemem na owocującej plantacji truskawek, szczególnie w mokrych latach, kiedy potrafią zniszczyć znaczną część plonu. W ofercie firmy Frunol Delicia GmbH na ten rok pojawił się moluskocyd Etisso® Slug & Snail-Lentils w zupełnie nowej formie mini drażetek. Produkt ten został skomponowany w taki sposób, że jest bardzo atrakcyjny dla ślimaków (muszlowych i nagich), zawiera skuteczną substancję aktywną META®, a jednocześnie działa repelentnie w stosunku do zwierząt domowych i gospodarskich. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, skuteczność Etisso® Slug & Snail-Lentils jest najwyższa po zastosowaniu go w godzinach wieczornych, kiedy ślimaki są najbardziej aktywne. Dla uzyskania najlepszych rezultatów wskazana jest równomierna aplikacja mini drażetek pomiędzy roślinami na całym obszarze występowania szkodników, a zalecana dawka to 0,6 g/m2 (ok. 40 szt.). Stosowanie środka za pomocą aplikatora z długim uchwytem jest wyjątkowo łatwe i higieniczne (fot. 9).

Fot. 9. Aplikacja moluskocydu Etisso® Slug & Snail-Lentils

Urządzenia pomiarowe
Obecna na hanowerskich targach firma MMM Mosler Tech Support od lat specjalizuje się w urządzeniach pomiarowych. W jej ofercie znalazło się kilka ciekawych rozwiązań, niezbędnych w produkcji ogrodniczej. Nowością jest mały i poręczny tensjometr służący do pomiaru siły ssącej gleby będącej najlepszym miernikiem jej wilgotności lub substratu (fot. 10). Jego zaletą, oprócz dokładności i prostoty interpretacji wyników, jest także przystępna cena. Kupujący może wybrać opcję odczytu pomiaru z góry albo z boku urządzenia. Według przedstawiciela firmy, urządzenie to doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie ustalenie wysokości i częstotliwości nawadniania ma znaczący wpływ na wydajność roślin, np. w uprawie truskawek w matach typu grow bag.

Fot. 10. W ofercie MMM Mosler Tech Support: mały i poręczny tensjometr

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUkraina: rekordowe powierzchnie pod dyniowate
Następny artykułW sprawie pomocy dla grup (cd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.