W sprawie pomocy dla grup (cd)

Zgodnie z wcześniej przekazywanymi informacjami 23 kwietnia o godz. 15 odbyło się spotkanie przedstawicieli naszych organizacji z Markiem Sawickim, ministrem rolnictwa i Bogumiłą Kasperowicz, dyrektor Departamentu Rynków Rolnych. 
 
Z naszej strony w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (Witold Boguta), Stowarzyszenia Unia Owocowa (Jolanta Kazimierska), Związku Sadowników RP (poseł Mirosław Maliszewski), Stowarzyszenia Grupy Wielkopolskie (Krzysztof Kłosin), a także Pan Leszek Przybytniak przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego.Podczas spotkania przekazaliśmy, również na piśmie, nasze uwagi i obawy związane z wejściem w życie rozporządzenia, koncentrując się głównie na problemach dotyczących grup realizujących plany. 
 
Minister M. Sawicki zobowiązał się w kwestii płatności za II półrocze 2011 roku (chodzi o kwoty będące przekroczeniem na fakturach kwot zawartych w planie – bo to jest potencjalnym problemem, a nie cały wniosek) oraz w odniesieniu do inwestycji realizowanych w bieżącym półroczu, dać odpowiedź w piątek. Po analizach problemu (w wymiarze finansowym oczywiście) 24 i 25 kwietnia przez pracowników Ministerstwa, M. Sawicki wyposażony w te informacje będzie uczestniczył w czwartek, 26 kwietnia w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE, gdzie przedstawi problem. Przekazane podczas spotkania stanowisko Ministra jest takie, że jeśli Komisja uzna, że prawo nie działa wstecz i zgodzi się wypłacić pomoc w wysokości jak we wnioskach, to oczywiście w porządku. Jeśli nie, rozporządzenie będzie zaskarżone do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a minister ma szukać innych środków, aby grupom wypłacić pomoc. 
 
Witold Boguta
Jolanta Kazimierska
Mirosław Maliszewski
Krzysztof Kłosin

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZalecenia (2)
Następny artykułWzmożone kontrole produkcji „rabatówki”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.