Ukraina: rekordowe powierzchnie pod dyniowate

W ostatnim pięcioleciu powierzchnia upraw dyniowatych wzrosła na Ukrainie o 50%. W 2007 roku zebrano 482 tys. ton arbuzów i melonów, w ubiegłym roku – 730 tys. ton. Ważniejszy z tej pary jest arbuz – jego plony osiągnęły 620 tys. ton (melony – 110 tys. ton).
Jest to efektem korzystnych cen i otwarciu się nowych rynków zbytu. Te czynniki nadal mogą oddziaływać w tym samym kierunku. Według Igora Strieljuka eksperta Ukraińskiego Klubu Biznesu Rolnego – Украинский клуб аграрного бизнеса(УКАБ) w bieżącym sezonie powierzchnia upraw tej grupy roślin zwiększy się na Ukrainie o dalszych 8-10%. Jednak to – przestrzega I. Strieljuk pod koniec lata może mieć już negatywne następstwa. Dużą część produkcji dyniowatych Ukraina eksportuje – w 2010 roku wysłano za granicę 44 tys. ton. Rośnie eksport do krajów UE, co tę grupę ukraińskich upraw czyni perspektywiczną dla branży ogrodniczej.
 
A. Bielenkij, Kijów

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNIK o melioracjach
Następny artykułNowe technologie w uprawie truskawek – Interaspa 2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.