Podmorska bazylia i wino

Bazylia uprawiana w morzu na głębokości 9 metrów i wino musujące składowane 60 metrów poniżej lustra wody - w ten sposób we włoskiej Ligurii przygotowuje się z największym pietyzmem tamtejsze specjały. Morskie warunki zapewniają im wyjątkowe walory smakowe.

Podwodna uprawa bazylii, kluczowego składnika pochodzącego z Ligurii sosu pesto, znajduje się w miejscowości Noli koło Savony. Jej liście rosną w przezroczystej kuli z winylu, umieszczonej ok. stu metrów od brzegu na głębokości 7-9 metrów. Nasiona pochodzące z jednej z najstarszych liguryjskich upraw zaczynają pączkować po trzech dniach. Jako największą zaletę uprawy bazylii w takich warunkach wskazuje się to, że nie jest ona narażona na pasożyty i kontakt ze szkodnikami, jak to ma miejsce w przypadku uprawy w ziemi.

Wykwintne liguryjskie wino musujące o nazwie „Otchłań” produkowane jest w klasyczny sposób. Następnie przez co najmniej półtora roku butelki w specjalnych skrzyniach są składowane na głębokości 60 metrów w wodzie na terenie rezerwatu morskiego w Portofino, w stałej temperaturze 15 stopni Celsjusza. Wyjątkowy wpływ na smak tego wina ma, według ekspertów, działanie znajdujących się tam prądów morskich. Niezwykle oryginalny wygląd mają też butelki po rocznym leżakowaniu w morzu – pozostaje na nich osad z muszelek i rozgwiazd.

Producent Pierluigi Lugano zanurzył w morzu w ostatnich latach już 6500 butelek, które są sukcesywnie wydobywane i kierowane do sprzedaży. Podmorskie wino kosztuje od kilkudziesięciu do ponad 100 euro w zależności od rocznika.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska jest 6. producentem żywności w UE
Następny artykułW Sandomierzu o odmianach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.