W Sandomierzu o odmianach

Szósta Konferencja Odmianowa rozpoczęła się na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu. Przez cały czas jej trwania postaramy się przekazywać najciekawsze wypowiedzi zaproszonych prelegentów.

Pierwszym z nich był prof. Eberhard Makosz. – Około 50 lat temu największe uznanie miał sadownik, który znał i uprawiał szeroki wachlarz odmian jabłoni. Obecnie – ten, który przy małej liczbie odmian osiąga najwyższe dochody. Mniejsza liczba odmian to łatwiejsza produkcja i zbyt. W wielu specjalistycznych gospodarstwach uprawia się dziś około 5 odmian. Przy rosnącym zbycie – większym eksporcie ta ich liczba może się zmniejszyć do trzech – powiedział E. Makosz.

Zanim wprowadzi się do własnego sadu nową, interesującą odmianę, należy się przekonać, czy rzeczywiście góruje ona wyraźnie nad starymi, dającymi wysokie plony i pewne dochody, znanymi na rynku kreacjami.

Ostatnio obserwuje się wzrost zainteresowania odmianami jednokolorowymi – czerwonymi lub zielonymi czy żółtymi. Należy więc dobrze rozpoznać preferencje rynkowe (np. rynek arabski zdecydowanie wybiera te czerwone). Spada popyt na owoce bardzo duże – o średnicy 10 cm. Rynki nieustannie szukają nowych smaków, kształtów, barw, ale są również odmiany zachowujące niezmiennie swoją atrakcyjność – jedną z nich jest 'Idared', od lat bedąca naszą specjalnością.

pg 

 

Prof. dr. hab. Eberhard Makosz

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPodmorska bazylia i wino
Następny artykułKilka nowości rocznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.