Trudny sezon truskawkowy na południu Europy

Truskawki Hiszpania
Bieżący sezon truskawek rozpoczął się w Hiszpanii z niewielkim opóźnieniem, ale dziś hiszpańscy rolnicy doszli do zaplanowanych wielkości ich zbiorów. Tradycyjnie sezon truskawkowy w Hiszpanii kończy się pod koniec maja-pierwszego tygodnia czerwca.

Według Info-Shuvar, napływ tanich hiszpańskich truskawek znacząco wpływa na ceny w innych krajach. Na rynku hurtowym Marcabarna w Hiszpanii są one oferowane w cenie 0,7 EUR/kg, średnie ceny truskawek hiszpańskich na rynku Bronisze wynoszą 1,11-1,4 EUR kg, czyli prawie 1,5 razy taniej niż rok temu.

Czytaj także: Problemy włoskich sprzedawców truskawek.

Na rynku hurtowym Szuwar we Lwowie -3,0-3,34 EUR/kg). Rok temu importowane truskawki na tym rynku kosztowały 140-150 UAH/kg (4, 67-5,0 EUR/kg).

Czytaj także: Pracownicy sezonowi – procedura zatrudniania cudzoziemców.

Kwiecień i maj to najgorsze miesiące dla sprzedaży truskawek w południowych Włoszech, głównie z powodu importu jagód z krajów o cieplejszym klimacie. Pochodzą one głównie z Hiszpanii, ale też z Grecji, Albanii i Maroka. Ceny importowanych jagód oscylują wokół 0,50 EUR/kg, podczas gdy rodzime włoskie – 2 EUR/kg, co właściwie wyklucza je z handlu w sieciach.

za: info.shuvar.com

PG

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię