700-300-katalogi-warzyw

Bardzo wysokie ceny warzyw krajowych – bardzo niskie jabłek

marchew
Rynek warzyw: w lutym zazwyczaj obserwujemy wzrost cen warzyw krajowych. Spowodowane jest to zmniejszeniem podaży i kosztami przechowywania w nowoczesnych chłodniach.

Jednak w tym sezonie ceny poszybowały do wysokości bardzo rzadko spotykanych na Rynku Hurtowym Bronisze o tej porze roku:

ceny warzyw luty 2019, a luty 2018

Powodem tak wysokich cen są niższe krajowe zbiory w 2018 r ale również i w UE, z której import miał zawsze działanie hamujące dla nadmiernych wzrostów cen. Szczególnie wzrosła cena kapusty białej do takiego poziomu, że opłacalny stał się import kapusty holenderskiej, która w Broniszach oferowana jest w zbliżonej do krajowej cenie 45 zł za worek 20kg.

Wysokie ceny warzyw krajowych nie powinny odstraszać konsumentów, ponieważ długo przechowywane z pewnością nie straciły swej zdrowotności a ewentualne pozostałości pestycydów dawno się unieszkodliwiły.

Ceny importowanych warzyw spod osłon utrzymują się z rozsądnych granicach.

  • Papryki 7,5-8,5 zł/kg,
  • cukinia 5-6 zł/kg,
  • pomidory 6,5-7 zł/kg,
  • ogórki 6,5 zł/kg dla porównania krajowe 8-9 zł/kg,
  • sałata lodowa 6-6,5 zł/szt,
  • rzodkiewka 1,2-1,4 zł/pęczek.

Rynek owoców
Odmienna sytuacja panuje na rynku owoców krajowych. O ile ceny gruszek (Lukas i Konferencja) utrzymują się na akceptowalnym dla producentów poziomie 3-4 zł/kg to w cenach jabłek obserwujemy skutki ubiegłorocznej klęski urodzaju. Jabłka odmian: Empire, Golden, Alwa, Szara Reneta osiągają ceny 1,33-1,66 zł/kg to reszta odmian oscyluje wokół ceny 0,8-1 zł/kg.

Źródło: WR-SRH BRONISZE

Więcej na temat aktualnych cen jabłek można przeczytać w artykule: Ceny jabłek – raport z rynków hurtowych – 11 luty 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię