Wino świętomarcińskie z winnicy na Srebrnej Górze

Polskie młode wino tzw. wino świętomarcińskie pochodzące z winnicy Srebrna Góra w Krakowie serwowane będzie w restauracjach biorących udział w ogólnopolskiej akcji “Gęsina na Świętego Marcina” organizowanej przez organizację Slow Food Polska.

Jak podkreślają organizatorzy, trunek z krakowskiej winnicy jest pierwszym od wielu dziesięcioleci polskim winem świętomarcińskim. – To specjalnie dedykowane tegoroczne wino, którym tradycyjnie raczono się w tej części Europy od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia – wyjaśniła Małgorzata Swaryczewska ze Slow Food Polska.

Winem tym świętowany był koniec zbiorów oraz dzień św. Marcina (11 listopada) patrona winiarzy. Zwyczaj picia wina świętomarcińskiego był szczególnie silny przez wiele stuleci w Europie środkowej i dawnych krajach habsburskich, gdzie przepisy prawne zezwalały właśnie w tym dniu rozpocząć sprzedaż młodego wina. Dzisiaj również podaje się tam młode, tegoroczne wina, tradycyjnie do świętomarcińskiej kolacji z pieczoną gęsią. Te lokalne, ludowe zwyczaje kontynuują obecnie producenci wina w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech a teraz także i w Polsce – butelkują oni specjalne partie młodego świętomarcińskiego wina.

Wino świętomarcińskie to także swoista odpowiedź tych regionów na francuskie wina beaujolais nouveau i włoskie novello.

Krakowska winnica Srebrna Góra, która jest drugą co do wielkości winnicą w Polsce i obejmuje powierzchnie 12 hektarów, przygotowała w tym roku wina świętomarcińskie: białe i czerwone, które zostały oznaczone specjalną etykietą. Zaplanowano produkcję 3 tysięcy butelek tego młodego wina. W sumie winnica położona na zboczach srebrnej Góry, u stóp klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wytworzy w tym roku ponad 35 tys. butelek wina.

Krakowska winnica nawiązuje do sięgającej początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. Najważniejszymi z uprawianych szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, SeyvalBlanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon.

Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru i wytwarzane są w tankach ze stali nierdzewnej, niektóre dojrzewają potem w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Nad całością produkcji czuwa czołowy polski enolog (specjalistka od win) – Agnieszka Rousseau.

W roczniku 2012 winnica wypuściła na rynek prawie 16 tysięcy butelek wina.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWieś dostanie 4,5 mld euro z funduszu spójności
Następny artykułRośnie spożycie warzyw i owoców w Rosji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.