Winogrona na wino lodowe zebrane

W noc przed Sylwestrem pracownicy winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach koło Bochni zbierali z krzewów zamarznięte winogrona, z których ma powstać wino lodowe, trunek ekskluzywny i rzadko spotykany w naszym kraju.

Jak wyjaśnił kierownik Winnicy „Nad Dworskim Potokiem” Adam Kiszka, winogrona z przeznaczeniem na wino lodowe zbiera się przy dużym mrozie, wynoszącym co najmniej -7 stopni. W tym sezonie przyszedł on wyjątkowo późno, bo tuż przed Sylwestrem. Dlatego „zimowe winobranie” odbyło się w nocy z 30 na 31 grudnia.

– Znów zadziałała szczególna data, bo w 2011 r. winogrona na wino lodowe zbieraliśmy 11 listopada w Święto Niepodległości, a rok później – 6 grudnia w św. Mikołaja – śmieje się Adam Kiszka.

Winiarze z małopolskiej winnicy nie liczą jednak na dobry aktualny rocznik wina lodowego. Zebrano mało winogron odmiany hibernal, bo odpowiednia aura nadeszła zbyt późno a wcześniejsza ciepła pogoda sprzyjała rozwojowi grzybów i pleśni. Ten sezon i tak jest lepszy od ubiegłego, kiedy odpowiedni mróz pojawił się dopiero w połowie stycznia, za późno, by uzyskać surowiec dobrej jakości.

Winnica „Nad Dworskim Potokiem” ma już pierwsze doświadczenia z produkcji wina lodowego – powstały w niej dwa roczniki z winogron zebranych w 2011 roku (rocznik eksperymentalny) i 2012 r.

Wino lodowe jest trunkiem ekskluzywnym – ze 100 kilogramów owoców otrzymuje się 10 litrów wina. Po uzyskaniu moszczu fermentuje on przez pół roku, a następnie dojrzewa. Wino rozlewa się do malutkich butelek o pojemności 200-300 mililitrów.

W 2012 r., w pierwszym prawdziwym roczniku wina lodowego z winnicy UJ udało się w wytworzyć około 20 litrów tego trunku. Spróbowali go tylko nieliczni, bo wino nie trafiło do sprzedaży, tylko do dyspozycji rektora krakowskiego uniwersytetu. Czczono nim specjalne uroczystości na Uniwersytecie Jagiellońskim, w tym obchody 650-lecia jego założenia.

Kolebką wina lodowego – Eiswein (niem.) lub Ice Wine (ang.) – jest Frankonia w Niemczech. Obecnie największa produkcja tego szczególnego trunku odbywa się w Niemczech i Kanadzie. W specjalistycznych sklepach ceny porządnego wina lodowego zaczynają się od około 100 zł za niewielką butelkę.

Winnica „Nad Dworskim Potokiem” powstała w 2005 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym UJ w Łazach koło Bochni z inicjatywy ówczesnego rektora uczelni prof. Karola Musioła a jego inspiracją były winnice należące do czołowych uczelni europejskich. Nazwa winnicy związana jest z przepływającym obok Dworskim Potokiem. Gospodarstwo zajmuje obecnie powierzchnię ponad 3,3 hektara, na której rośnie 11 tys. krzewów winorośli. Dzięki zmianom w przepisach akcyzowych, może ono legalnie produkować trunek i sprzedawać go we własnym sklepiku.

Zgodnie z zasadami sztuki, produkcję wina rozpoczęto w winnicy po trzech latach od zasadzenia roślin, czyli od 2008 roku. Dlatego wino z tych zbiorów jest pierwszym oficjalnym rocznikiem wina uniwersyteckiego. Efektem pracy winnicy są białe i czerwone wytrawne wina pod nazwą „Novum”, nawiązującą do głównego budynku UJ – Collegium Novum. Wina te zdobyły już medale na międzynarodowych konkursach.

Szczepami, które w winnicy dają najlepsze wino, są odmiany: seyval blanc, bianca, aurora, hibernal. Większą część upraw stanowią odmiany winorośli dające wino białe. Na wino czerwone uprawia się rondo i regenta.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułInnowacje w IPM
Następny artykułWystartował FruitPro 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.