Czy warto zamontować moskitierę do tunelu ogrodowego?

Materiał Partnera Karnix
Czy warto zamontować moskitierę do tunelu ogrodowego
Tunel ogrodowy to na wielu działkach praktyczna alternatywa dla szklarni. Aby zapewnić roślinom właściwe warunki wzrostu, należy zadbać o odpowiedni mikroklimat. Czy pomóc może w tym moskitiera? Czy warto wybrać moskitierę do tunelu ogrodowego?

Moskitiera w tunelu ogrodowym – czy warto?

Ogrodnicy i działkowcy stawiają tunele ogrodowe z folii, aby móc uprawiać rośliny o specyficznych potrzebach. Zaokrąglone tunele przykryte folią sprawdzają się też do hodowli rozsadów. Takie warzywa jak pomidory, papryka czy ogórek lubią ciepło, a jednocześnie są wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne. Folia ma za zadanie ochronić je przed wiatrem, deszczem i gradem.

W tunelach z folii łatwo jednak o zbyt dużą wilgotność. Dostęp świeżego powietrza zapewniają otwory boczne. Zimniejsze powietrze z zewnątrz wypycha cieplejsze ku górze. Jeżeli nie ma ono jak wydostać się na zewnątrz, skrapla się pod zadaszeniem i sprawia, że środowisko wewnątrz tunelu jest zbyt wilgotne.

Takiemu niepożądanemu zjawisku mogą zaradzić tylko duże otwory po bokach i w zadaszeniu tunelu, które ułatwią odpowiednią cyrkulację powietrza. Otwory po bokach warto przesłonić wytrzymałymi moskitierami okiennymi i drzwiowymi.

Jaką moskitierę do tunelu ogrodowego wybrać?

Do wyboru masz trzy podstawowe modele moskitier:

  1. Moskitiery ramowe, przeznaczone przede wszystkim do okien. Możesz wykorzystać je w tunelu ogrodowym w otworze, który nie wymaga regularnego otwierania. Moskitiery tego typu łatwo montować i demontować, ale nie sposób uchylać. Jeżeli szukasz siatki chroniącej wejście do szklarni, lepiej wybierz jeden z dwóch kolejnych rodzajów siatek.
  2. Moskitiery rolowane, które – jak sama nazwa wskazuje – działają podobnie jak rolety. Należy je przytwierdzić na stałe do tunelu na stałe, dlatego to dobry wybór wyłącznie do konstrukcji z solidnym stelażem. Siatka zamknięta jest w prowadnicach, a mechanizm sprężynowy spowalnia jej zwijanie, dzięki czemu siatka prawidłowo roluje się w kasecie. Roleta zawinięta wewnątrz kasety może pozostać na świeżym powietrzu nawet w trakcie zimy. Dostępne są moskitiery rolowane okienne i drzwiowe.
  3. Moskitiery plisowane można zatrzymywać w dowolnej pozycji, a ich rama ma wgłębienie przypominające klamkę. Ten model przygotowano tylko w wersji na drzwi – świetnie sprawdzi się w wejściu do tunelu ogrodowego. Podobnie jak rolowana siatka także plisa montowana jest do solidnych konstrukcji.

Moskitiera do tunelu ogrodowego – najważniejsze zalety

Moskitiera ułatwia wentylację tuneli ogrodowych, a jednocześnie chroni uprawy przed insektami, drobnymi ptakami i gryzoniami, które mogłyby niszczyć uprawę. Zakładając moskitierę w tunelu, warto mieć na uwadze rodzaj uprawianych w niej roślin. Ważne, aby były to gatunki samopylne, które nie wymagają zapylania przez owady. W końcu moskitiera uchroni wnętrze tunelu także przed pszczołami czy trzmielami.

Istotna jest też jakość wykonania i sposób czyszczenia moskitier. Siatki na okna i drzwi do tunelu wykonano z włókna szklanego wzmocnionego PCV. Ramy powstały z aluminium malowanego proszkowego. Każdy rodzaj moskitiery możesz wybrać w co najmniej kilku najpopularniejszych kolorach, takich jak biel czy różne odcienie drewna. Co do czyszczenia, to siatkę można odświeżyć szczotką z płynem do mycia albo urządzeniem typu kärcher. W przypadku aluminiowych ram lepsza będzie wilgotna szmatka lub gąbka.

Materiał Partnera Karnix

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKiedy wymienić kroplowniki w szklarni?
Następny artykułCebula – dobry początek w uprawie. Zaproszenie na webinarium [1.03.2023 r.]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.