Kiedy wymienić kroplowniki w szklarni?

Kroplowniki w szklarni
Kroplowniki są kluczowymi elementami profesjonalnej instalacji nawadniającej. Pozwalają one na równomierne rozprowadzanie wody w uprawie oraz dostarczenie określonej dawki składników odżywczych do każdej rośliny.

Co wpływa na zużywanie się kroplowników?

Warunkiem utrzymania wysokiej wydajności nawadniania jest utrzymanie instalacji w dobrym stanie. Wraz z użytkowaniem instalacji nawadniającej kroplowniki ulegają zabrudzeniu i stopniowo się zużywają. Regularne płukanie linii nawadniającej pozwala wprawdzie na znaczne przedłużenie żywotności kroplowników, nie chroni ich jednak całkowicie przed utratą ich pierwotnych właściwości. Na ogólny stan instalacji nawadniającej wpływa kilka czynników:

1. Częstotliwość czyszczenia i konserwacji instalacji

Wraz z użytkowaniem instalacji w jej wnętrzu osadzają się drobne zanieczyszczenia, resztki nawozów i kamień. Utrzymanie instalacji w czystości pozwala na regularne usuwanie osadu i zapobiega zatykaniu się pojedynczych kroplowników. Dzięki płukaniu linii roztworem stabilizowanego nadtlenku wodoru zanieczyszczenia są na bieżąco usuwane, co sprzyja dobremu przepływowi wody.

2. Zużywanie się materiału

Z biegiem czasu materiał, z którego wykonane są kroplowniki zużywa się. Ich stopki stają się kruche i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że tracą swoje właściwości i zmniejszają równomierność nawadniania.

3. Rodzaj stosowanych nawozów

Na stopień zanieczyszczenia instalacji wpływa również rodzaj stosowanych nawozów. Niektóre preparaty w większym stopniu odkładają się wewnątrz linii kroplującej oraz kroplowników. Aby wydłużyć żywotność linii kroplującej należy odpowiednio dostosować częstotliwość czyszczenia instalacji stabilizowanym nadtlenkiem wodoru.

Powyższe czynniki zależne są od sposobu prowadzenia uprawy oraz norm przyjętych w każdym gospodarstwie. Właśnie dlatego nie da się jednoznacznie określić średniego okresu trwałości kroplowników, a decyzja o ich wymianie powinna wynikać z oceny ich ogólnego stanu.

Kiedy kroplowniki nadają się do wymiany?

Aby ocenić czy kroplowniki nadają się do wymiany, należy zwrócić uwagę na drożność instalacji. Jeśli intensywność przepływu wody znacząco się zmniejszyła, oznacza to, że kroplowniki są zatkane lub zakamienione, a rośliny nie są nawadniane w optymalny sposób. Kolejną wskazówką może być widoczne gołym okiem, fizyczne zużycie kroplowników. Jeśli zauważysz, że kroplospływy stały się kruche i łatwo ulegają uszkodzeniom, oznacza to, że materiał, z którego zostały wykonane przestał spełniać swoje funkcje. Skutkuje to zmniejszeniem precyzji i równomierności nawadniania, a co za tym idzie, prowadzi do strat w produkcji.

O konieczności wymiany kroplowników może informować także częstotliwość wymian i konserwacji, dokonywanych w poprzednich latach. Jeśli w każdym kolejnym sezonie więcej pojedynczych kroplowników wymaga wymiany, oznacza to, że przyszedł czas na wymianę kroplowników w całej instalacji.

Do utrzymania wysokiej jakości nawadniania niezbędna jest okresowa wymiana kroplowników. Najlepiej zrobić to w okresie jesienno-zimowym, kiedy szklarnia jest już uprzątnięta z roślin i czysta. Aby sprawnie przeprowadzić wymianę, należy określić długość linii oraz rozstaw kroplowników, po czym zamówić gotowe nitki. Po ich otrzymaniu wystarczy rozłożyć linie w szklarni, podwiesić i podłączyć do instalacji. Wymieniając kroplowniki warto również zamówić drobne elementy podłączeniowe, takie jak zaworki, korki, kolanka czy złączki. Tak jak kroplowniki, są narażone na zużywanie się i powstawanie zanieczyszczeń, mogą więc przyczyniać się do pogorszenia pracy instalacji.

Planujesz wymianę kroplowników w swoim gospodarstwie?

Skorzystaj z porady specjalisty z firmy Royal Brinkman, który pomoże Ci dobrać i zamówić odpowiednie elementy instalacji nawodnieniowej.

Kontakt:
Grzegorz Borowski
603 414 146
grzegorz.borowski@royalbrinkman.pl

Materiał Partnera Royal Brinkman

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWielka Loteria Plantpress! Wygraj pojazd Kubota RTV X-1110!
Następny artykułCzy warto zamontować moskitierę do tunelu ogrodowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.