Jakie rośliny warto hodować w ogrodzie?

Kobieta podlewająca kwiaty w ogrodzie
Masz własny domek z ogródkiem albo działkę, na której chcesz posadzić coś, co by pięknie zakwitło? Zastanawiasz się, na co postawić? Mamy dla Ciebie kilka propozycji. Zobacz, czym możesz upiększyć swój własny zielony zakątek.

Petunia kaskadowa

Jednym z ciekawych pomysłów może być petunia ogrodowa. Ta ładna roślina ma to do siebie, że rośnie bardzo szybko i błyskawicznie zaczyna kwitnąć, więc nie będziemy długo czekać na to, aż zacznie cieszyć oczy. Tym bardziej że w jej przypadku wysyp kwiatów jest naprawdę ogromny.

Warto mieć jednak na względzie, ze petunie ogrodowe nie są gatunkiem, który wystarczy posadzić i można o nim zapomnieć. Przeciwnie, trzeba tu włożyć nieco własnej pracy, choć późniejsze efekty wizualne w pełni to wynagradzają. Problem polega głównie na konieczności zadbania o dobre nawożenie, ale też na dużym zapotrzebowaniu rośliny na wodę – bezwzględnie należy pamiętać o jej podlewaniu, zwłaszcza w ciepłe i suche dni.

Warto wspomnieć, że petunia ogrodowa ma różne odmiany, a wśród nich szczególnie interesująca okazuje się petunia kaskadowa Supertunia Vista. Wyróżnia się lepszą odpornością na warunki pogodowe, co bywa przydatne. Co ciekawe, odmiana Supertunia Vista świetnie nadaje się także do hodowli balkonowej i w tej roli spotyka się ją nader często.

Porzeczka krwista

Kolejnym pomysłem może być porzeczka krwista, wspaniale kwitnący krzew, który doskonale nada się do upiększenia ogrodu, a przy okazji nie jest tak popularny i opatrzony, jak wszelkiego typu hodowlane „hity”.

Wybierając ten gatunek, warto pamiętać o tym, iż potrafi się on rozrosnąć do naprawdę sporych rozmiarów. Mowa tu o wysokości nawet do 2 metrów przy 1,5 metra szerokości. Oczywiście o ile nie będzie w międzyczasie przycinany, co pozwoli zachować kontrolę nad miejscem, które zajmuje.

Kwitnienie tej rośliny odbywa się wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Oczywiście, jak to z porzeczkami bywa, krzew ten wydaje także owoce – te dla odmiany jesienią. Jednak akurat po nich nie oczekujmy zbyt wiele, gdyż nie zachwycają swoim smakiem. Krzew ten należy więc traktować po prostu jako ozdobny.

Sama uprawa jest dość prosta. Rzecz jasna, należy zadbać o prawidłowe nawożenie rośliny i zapewnić jej odpowiednio naświetlone miejsce, ale generalnie porzeczka krwista nie jest zbyt wymagająca pod innymi względami i nie trzeba na nią chuchać ani dmuchać. Z drugiej strony zimą, w przypadku większych mrozów, warto mimo wszystko pomyśleć o jej osłonięciu, aby mieć pewność, że doczeka kolejnego lata.

Migdałek na pniu

Tym razem proponujemy drzewko, które choć pochodzi z Azji, również i w polskich warunkach może pięknie rosnąć, a wiosną, w kwietniu oraz w maju, cudownie obsypuje się kwiatami. Te początkowo są różowe, by później, wraz z rozwijaniem się pąków, stopniowo zmieniać barwę w kierunku bieli.

Drzewka tego gatunku z pewnością uczynią ogród piękniejszym, jednak warto pamiętać, iż ich hodowla wymaga nieco pracy – i to już na etapie doboru gleby. Zadbaj więc, by ta była odpowiednio przepuszczalna i żyzna. Z kolei miejsce, w którym je posadzisz, powinno być możliwie dobrze nasłonecznione, bo i pod względem temperatur migdałek na pniu ma swoje szczególne potrzeby. Widać to zresztą nie tylko w fazie jego wzrostu, lecz również podczas przymrozków, w trakcie których zdecydowanie warto osłaniać drzewka tego gatunku. Z drugiej strony także i w czasie pory ciepłej trzeba pamiętać o dodatkowym podlewaniu. Czyż jednak ogrodnictwo nie polega również i na tym, że poświęca się trochę czasu pielęgnowaniu roślin właśnie po to, aby później radość z ich zakwitu była jeszcze większa?

Materiał Partnera

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJak zrobić dach w altance ogrodowej?
Następny artykułRuszyły zapisy na terenowe spotkanie Klubu Gruszowego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.