Dramatyczna sytuacja producentów kwiatów ciętych

W bardzo niekorzystnej sytuacji związanej z epidemią koronowirusa znaleźli się producenci kwiatów ciętych, zwłaszcza tulipanów. Poniżej publikujemy list przekazany ministrowi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu przez Bogdana Królika, prezesa Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

Skierniewice, 16 marca 2020 r.

Sz. P. Jan Krzysztof Ardanowski

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-950 Warszawa

Dotyczy: dramatycznej sytuacji producentów kwiatów cebulowych po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego na terytorium RP

Szanowny Panie Ministrze,
Jako Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych zrzeszające ogrodników — kwiaciarzy produkujących zarówno cebule kwiatowe jak kwiaty cięte i doniczkowe roślin cebulowych, pragniemy zwrócić uwagę Pana Ministra na bardzo trudną sytuacją ekonomiczną, w jakiej znaleźli się nasi członkowie w związku z epidemią COVID-19. Po ogłoszeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 i szeregiem działań Rządu RP zmierzających do spowolnienia i ograniczenia epidemii, dramatycznie spadła — praktycznie do zera — możliwość sprzedaży wyprodukowanych kwiatów przez ogrodników zrzeszonych w naszej organizacji. Dotyczy to przede wszystkim producentów ciętych tulipanów. W marcu, tradycyjnie będącym szczytem dostaw tulipanów na rynek, ogrodnicy zostali z roślinami w chłodniach i szklarniach. Straty są nie do odrobienia, ponieważ te kwiaty nie mogą poczekać w chłodniach a przewidujemy, że sytuacja na rynku (trudność w sprzedaży w kraju oraz eksportu — zamknięcie granic) nie poprawi się tak szybko by straty zrekompensować. Produkcja tych kwiatów pod osłonami wiąże się z zaplanowaniem uprawy, w tym zakupem cebul, ze znacznym wyprzedzeniem. Koszty zakupu cebul, koszty już poniesione na ich przechowywanie lub wprowadzenie do cykli produkcyjnych oraz niemożność przechowania i użycia cebul do produkcji w następnym roku, są znaczne przy tak intensywnej produkcji. Niemożność sprzedaży kwiatów, nawet pomimo wcześniejszych kontraktów z sieciami handlowymi, doprowadzi do ogromnych strat finansowych, a w wielu przypadkach może nawet decydować o przetrwaniu bądź bankructwie gospodarstw. Producenci zatrudniają bardzo wielu pracowników. Załamanie sprzedaży to także trudności w terminowym regulowaniu wynagrodzeń.
Dlatego zwracamy się do Pana Ministra z gorącym apelem o podjęcie interwencyjnych działań związanych z powyższą sytuacją. Naszym zdaniem sytuację na krajowym rynku poprawiłby czasowy zakaz wwozu ciętych tulipanów (oraz innych gatunków kwiatów ciętych) z zagranicy. Dodatkowo prosimy o podjęcie rozmów nad możliwością uzyskania rekompensat za straty w produkcji wywołane sytuacją nadzwyczajną, jaką jest epidemia COVID-19 i paraliżem w całym kraju wydarzeń społecznych, którym tradycyjnie towarzyszą kwiaty.

Z wyrazami szacunku
w imieniu Zarządu Stowarzyszenia
Prezes – Bogdan Królik

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł60 tys. zł premii na rozwój małego gospodarstwa
Następny artykułKwarantanna domowa – informacja dla rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.