1240×400 – Pakiety Plantpress – Sadowniczy
1240×400 – Pakiety Plantpress – Warzywniczy
234x120_yara_ogolna
234×120-prenumerata-mpssad-2020
234×120-prenumerata-warzywa-2020
Strona główna Tagi Sporc
Tag:

sporc

Dramatyczna sytuacja producentów kwiatów ciętych

W bardzo niekorzystnej sytuacji związanej z epidemią koronowirusa znaleźli się producenci kwiatów ciętych, zwłaszcza tulipanów. Poniżej publikujemy list przekazany ministrowi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu przez Bogdana Królika, prezesa Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

Wystawa Tulipanów w Wilanowie

Już po raz dwunasty w pięknej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w dniach 14-15 marca odbędzie się Wystawa Tulipanów.

W weekend – tulipany w Wilanowie

Jak już informowaliśmy, w najbliższy weekend 21-22 marca w Pałacu w Wilanowie odbędzie się  VII Wystawa Tulipanów. Poza ekspozycją tych kwiatów przygotowano również szereg atrakcji, tematycznie związanych z tulipanami.

Obiecujący chitozan w uprawie frezji

Znanych jest wiele wyników doświadczeń wskazujących na korzystne działanie chitozanu na rośliny. Ten naturalny polimer β-1,4-D-glukozaminy, pozyskiwany przez deacetylację chityny (głównego składnika budulcowego pancerzy skorupiaków, owadów oraz ścian komórkowych grzybów i bakterii) stymuluje wiele procesów fizjologicznych i biochemicznych, zachodzących w roślinach.

Nowe zagrożenia w uprawie roślin „cebulowych”

Podczas jesiennej konferencji Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (24–25.09.2014 r.) w Skierniewicach, dr Hanna Berniak z Instytutu Ogrodnictwa mówiła o najgroźniejszych chorobach wirusowych i wirozopodobnych w uprawie roślin „cebulowych”.

Świętowała jedyna organizacja kwiaciarska w Polsce

Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC), zrzeszające w swoich szeregach producentów m.in. tulipanów, narcyzów, lilii, cantedeskii, kosaćców i wielu innych ozdobnych gatunków „cebulowych”, obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Jubileuszowa konferencja odbyła się 24–25 września w Skierniewicach.

U zachodnich sąsiadów (cz. I)

W działalność Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC) na stałe wpisały się wyjazdy szkoleniowe jej członków m.in. do zagranicznych gospodarstw ogrodniczych. Na początku tego roku zorganizowano wycieczkę do dwóch specjalistycznych firm w Niemczech zajmujących się uprawą roślin ozdobnych.

Ostatnie artykuły

Nowalijki – na czasie

Mimo całorocznej dostępności warzyw i owoców, nowalijki wciąż funkcjonują, jako coś innego, wyjątkowego, na co się czeka. Nowalijki wywołują mnóstwo pozytywnych skojarzeń. Kojarzą się z dzieciństwem, wiosną, świeżością. Ważne, żeby były polskie i najlepiej uprawiane w gruncie. Urozmaicają nasze posiłki i zaspokajają tęsknotę za czymś świeżym. Stanową pokusę, której wiosną warto się oprzeć – to ocena ekspertów „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”.

Sytuacja hydrologiczna w maju

Majowe opady tylko nieznacznie poprawiły sytuację, jeśli chodzi o suszę rolniczą. W większości województw wilgotność gleb wzrosła, ale przede wszystkim na poziomie do 7 cm. Wciąż mamy bardzo złą sytuację w lubuskim, wielkopolskim i części kujawsko-pomorskiego, bo tam opady były mniejsze, dlatego gleby wykazują brak wilgotności nawet do głębokości 1 m.

Konsumpcja warzyw i owoców w maju

Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, tego co jemy. Jedynie 22% Polaków spełniło ten warunek w maju, ale to aż o 4% więcej niż w kwietniu. Równolegle, w maju mniej Polaków niż w kwietniu (12% wobec 17%) odżywiało się bardzo źle, czyli warzyw i owoców jedli mało lub wcale. Im bliżej lata tym nasza dieta poprawia się.