Strona główna Tagi Sporc

sporc

Wystawa Tulipanów – tym razem wirtualnie

W obecnych okolicznościach kolejna odsłona Wystawy Tulipanów w całości przeniesie się do przestrzeni wirtualnej. Będzie za to trwała dłużej niż zwykle - zamiast trzech, aż osiem dni (20–28 marca).

Dramatyczna sytuacja producentów kwiatów ciętych

W bardzo niekorzystnej sytuacji związanej z epidemią koronowirusa znaleźli się producenci kwiatów ciętych, zwłaszcza tulipanów. Poniżej publikujemy list przekazany ministrowi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu przez Bogdana Królika, prezesa Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

Wystawa Tulipanów w Wilanowie

Już po raz dwunasty w pięknej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w dniach 14-15 marca odbędzie się Wystawa Tulipanów.

W weekend – tulipany w Wilanowie

Jak już informowaliśmy, w najbliższy weekend 21-22 marca w Pałacu w Wilanowie odbędzie się  VII Wystawa Tulipanów. Poza ekspozycją tych kwiatów przygotowano również szereg atrakcji, tematycznie związanych z tulipanami.

Obiecujący chitozan w uprawie frezji

Znanych jest wiele wyników doświadczeń wskazujących na korzystne działanie chitozanu na rośliny. Ten naturalny polimer β-1,4-D-glukozaminy, pozyskiwany przez deacetylację chityny (głównego składnika budulcowego pancerzy skorupiaków, owadów oraz ścian komórkowych grzybów i bakterii) stymuluje wiele procesów fizjologicznych i biochemicznych, zachodzących w roślinach.

Nowe zagrożenia w uprawie roślin „cebulowych”

Podczas jesiennej konferencji Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (24–25.09.2014 r.) w Skierniewicach, dr Hanna Berniak z Instytutu Ogrodnictwa mówiła o najgroźniejszych chorobach wirusowych i wirozopodobnych w uprawie roślin „cebulowych”.

Świętowała jedyna organizacja kwiaciarska w Polsce

Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC), zrzeszające w swoich szeregach producentów m.in. tulipanów, narcyzów, lilii, cantedeskii, kosaćców i wielu innych ozdobnych gatunków „cebulowych”, obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Jubileuszowa konferencja odbyła się 24–25 września w Skierniewicach.

U zachodnich sąsiadów (cz. I)

W działalność Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC) na stałe wpisały się wyjazdy szkoleniowe jej członków m.in. do zagranicznych gospodarstw ogrodniczych. Na początku tego roku zorganizowano wycieczkę do dwóch specjalistycznych firm w Niemczech zajmujących się uprawą roślin ozdobnych.