Gwiazda grudnia

Poinsecja SkyStar
Poinsecja SkyStar® fot. I. Sprzączka
Roślinną "gwiazdą" grudnia jest wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima), bardziej znany jako poinsecja lub gwiazda betlejemska. Hodowcy oferują różnorodne odmiany - zarówno tradycyjne, o jednobarwnych podsadkach, jak i bardziej awangardowe, z rozmaitymi przebarwieniami. W tym sezonie na rynek trafią kolejne nowości.

W najnowszej ofercie firmy Selecta one® wyróżniają się zwłaszcza nietypowe kreacje: ubiegłoroczna nowość Christmas Mouse®, o niespotykanych dotychczas u tego gatunku zaokrąglonych końcach podsadek; czy mająca w tym roku premierę odmiana SkyStar®, o przyciągających uwagę ciemnoczerwonych podsadkach nieregularnie pokrytych
białymi, rozmytymi, drobnymi plamkami. Takie oryginalne kreacje mogą być jednak wabikiem na młode pokolenie, które trzeba w niebanalny sposób zachęcić do kupowania roślin. W asortymencie tradycyjnych poinsecji pojawiła się odmiana Christmas Frosting, która tworzy bardzo duże, kremowe podsadki, ma pokrój zbliżony do tego u odmiany ‘Noel’.
Wyróżniającą się wśród poinsecji odmianę Lazzeri® Alaska oferuje firma Lazzeri. Kreacja ta, opisywana jako „najbielsza na rynku”, charakteryzuje się dużymi, wyraźnie klapowanymi, trwałymi podsadkami, intensywnie kontrastującymi z ciemnozielonymi liśćmi. Rośliny rosną silnie, dobrze się krzewią i mają ładny pokrój z układającymi się w kształt gwiazd, białymi „kwiatostanami”.

Poinsecja Alaska
Poinsecja Lazzeri® Alaska fot. mat. pras. Lazzeri

Nową kreacją jest też Lazzeri® Superba New Glitter o czerwonych podsadkach z nieregularnymi, kremowymi przebarwieniami. Charakteryzuje się ona mocnymi pędami rozkrzewionymi od podstawy, pożądanym u poinsecji pokrojem w kształcie litery V, znakomitą trwałością i mniejszą niż inne kreacje tego gatunku wrażliwością na  szarą pleśń.

Poinsecja Superba New Glitter
Poinsecja Lazzeri® Superba New Glitter fot. mat. pras. Lazzeri

Odmianę Virgo White wprowadziła do swojego asortymentu firma Beekenkamp Plants B.V. Poinsecja ta charakteryzuje się dużymi, białokremowymi podsadkami, kontrastującymi z ciemnozielonymi liśćmi, pożądanym pokrojem w kształcie litery „V” i – co bardzo ważne w wypadku tych roślin – bardzo silnym systemem korzeniowym.
W ofercie poinsecji firmy Syngenta Flowers uwagę zwraca odmiana ’Mirage Red’ o czerwonych podsadkach, która określana jest jako „poinsecja dla każdego”. Na taki przydomek składają się: duży zakres doniczek, w których może być uprawiana (6–13 cm), łatwość uprawy, dobre krzewienie się roślin i duża trwałość podsadek. Dzięki mniejszej zawartości antocyjanów w podsadkach ich kolor dobrze wygląda także w sztucznym oświetleniu, a w takich warunkach najczęściej eksponowane są poinsecje w punktach sprzedaży.

Poinsecja Mirage Red
Poinsecja ‘Mirage Red’ fot. I. Sprzączka

Oferta poinsecji w firmie Volmary rozszerzyła się o odmiany z grupy Q-ismas Star® . Obejmuje ona obecnie sześć odmian, w tym nową Q-ismas Star® ‘Bond’ o jasnoczerwonych podsadkach i dwie o oryginalnie zabarwionych „kwiatach”: Q-ismas Star® ‘Oak’ – o pomarańczowych i Q-ismas Star® ‘Mojito’ – o kremowożółtych. Wszystkie przedstawicielki tej grupy mają zwarty pokrój w kształcie litery „V”, dobrze się krzewią i tworzą trwałe podsadki o nietuzinkowej formie lub nietypowym kolorze.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMiody pitne niesycone
Następny artykułBronisze 07.12.2020 – stała podaż jabłek, więcej gruszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.