Nagrody giełdy FloraHolland '06

Holenderska giełda kwiaciarska FloraHolland przyznała wiosną — już po raz szósty — nagrody dla nowych produktów (odmian roślin ozdobnych) wyróżniających się na rynku. Spośród nowości, które trafiły do obrotu aukcyjnego, jury wybierało laureatki w dwóch kategoriach, po trzy kreacje reprezentujące poszczególne grupy użytkowe. W tym roku, jak zapewniał menedżer FloraHolland ds. produktów Xander Berents, zwracano szczególną uwagę na wartość handlową nominowanych roślin, a mniej na ich oryginalność.

Najbardziej udana nowość na rynku

Wybierano ją spośród ponad 500 nowych produktów wprowadzonych na tę giełdę w 2005 roku, promowanych jako “FloraHolland Primeurs” (premiery giełdy FloraHolland). Kryterium oceny stanowiły, między innymi, spostrzeżenia ważnych kupców, także pracowników aukcji oraz ceny osiągane przez produkty.

Kwiaty cięte — róża 'F Red'. Tę wielkokwiatową odmianę, hodowli firmy Preesman, wyróżniają m.in. budowa pąka i rozmiary kwiatów, które są czerwone (fot. 1). Handlowcy podkreślają także wyrównaną, dobrą jakość kwiatów ciętych tej róży, utrzymującą się na poszczególnych etapach obrotu, jej trwałość i przydatność dla florystów.


Fot. 1. Róża 'F Red'

Rośliny doniczkoweSansevieria cylindrica 'Skyline' (fot. 2). Roślina doniczkowa, która jest “trendy” (czyt. też HO 4/2006), a ponadto nie sprawia klientom kłopotów uprawowych.
W udany sposób została wypromowana stając się przebojem w Holandii i stopniowo zdobywając światowe rynki.


Fot. 2. Sansevieria cylindrica 'Skyline'

Rośliny ogrodowe — ketmia (Hibiscus sp.) NEWbiscus 'Mavelous'. Zecydowanie wyróżniająca się nowość na rynku roślin ozdobnych. Uzyskuje się za nią wysokie ceny. Jest to gatunek bylinowy — mieszaniec pochodzący od H. moscheutos, mający olbrzymie różowe kwiaty o średnicy 20–30 cm (fot. 3). Hibiskus ten polecany jest nie tylko do ogrodów (sadzony w gruncie dorasta do wysokości 1 m), ale także na balkony i tarasy (w donicach osiąga mniejsze rozmiary).


Fot. 3. Hibiscus 'Mavelous'

Wśród nominowanych produktów znalazły się także, między innymi: Chukrasia tabularis 'Sleeping Beauty' (patrz HO 5/2006), cyklamen 'Halios Fantasia (patrz HO 4/2006), goryczka — Gentiana scabra 'Berg Blauw' (fot. 4) — klasyfikowana jako roślina balkonowo-rabatowa.


Fot. 4. Gentiana scabra 'Berg Blauw

Najbardziej obiecujący nowy produkt

Nominowano do tej kategorii nowe, przeważnie jeszcze nieznane szerszej publiczności odmiany, które odpowiadają współczesnej modzie i stanowią przełom w hodowli, wyraźnie odróżniając się od dotychczasowych kreacji. Jurorami byli w tym przypadku, między innymi, znawcy tendencji w dekoratorstwie wnętrz oraz potrzeb konsumentów. Brano pod uwagę np. możliwości wykorzystania danej odmiany na rynku i jej potencjał promocyjny.

Kwiaty cięte — gerbera, grupa Gerrondo (fot. 5). Wyhodowana w firmie Terra Nigra. Ma pełne kwiatostany o licznych kwiatach języczkowatych i mocnych szypułach, według jury, zdecydowanie wyróżniające się w bukiecie lub innej kompozycji roślinnej.


Fot. 5. Gerbery z grupy Gerrondo

Rośliny doniczkowe — ananas (Ananas sp.) 'Xanda'. Jest to roślina o atrakcyjnie zabarwionych liściach (fot. 6), która — zdaniem specjalistów — powinna znaleźć uznanie różnych docelowych grup klientów. Co więcej, czerwony kolor przebarwień współgra z bieżącymi trendami w dekoratorstwie wnętrz. Dodatkową zaletą ananasa 'Xanda' jest wytrzymałość na warunki uprawy pokojowej.


Fot. 6. Ananas 'Xanda'

Rośliny ogrodowe Clianthus puniceus 'Red Kakatoo' (fot. 7). Tę nowość wyróżniono z powodu oryginalnego, “tropikalnego” wyglądu, którego egzotyczny wizerunek oddaje drugi człon nazwy odmianowej, nawiązujący do kształtu karminowych kwiatów, które przypominają dziób papuzi. Roślina ta ma znosić do –7°C. Poleca się ją do uprawy w pojemnikach, do dekoracji tarasów i ogródków patiowych. Jest wrażliwa na warunki transportu, podczas którego łatwo uszkodzić kwiaty.


Fot. 7. Clianthus puniceus 'Red Kakatoo'

Wśród ciekawych nowości nominowanych w tej kategorii znalazły się ponadto, między innymi: cantedeskia 'Diva Maria' (patrz HO 3/2006), alokazja 'Aline' (fot. 8), gerbera — grupa Kameleon (miniaturowe rośliny — fot. 9), Rhipsalis cereuscula (roślina “artystyczna”, o pędach dwojakiego rodzaju, tworzących dolne i górne piętro — fot. 10), sparmania afrykańska (Sparmannia africana) 'Mini' (fot. 11), Spathoglottis 'Jungle Orchid' — storczyk obficie kwitnący, który dorasta w doniczce do 20 cm wysokości (fot. 12), poinsecja 'Ice Punch' (patrz HO 4/2006), Microsorum 'Crocodyllus' (patrz HO 4/2006), Allamanda apocinacea 'Carmel Blush' (patrz HO 2/2006), driakiew (Scabiosa sp.) 'Ritz Blue' — kwitnąca bez jaryzacji bylina hodowli firmy Benary, obficie kwitnąca (fot. 13), o zwartym pokroju i sztywnych krótkich szypułach, osiągająca wysokość do 25 cm.


Fot. 8. Alokazja 'Aline'


Fot. 9. Gerbera z grupy Kameleon


Fot. 10. Rhipsalis cereuscula


Fot. 11. Sparmannia africana 'Mini'


Fot. 12. Spathoglottis 'Jungle Orchid'


Fot. 13. Scabiosa 'Ritz Blue'

 

Na podstawie materiałów giełdy FloraHolland

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię