Strona główna Tagi Rośliny doniczkowe
Tag:

rośliny doniczkowe

Rośliny oczyszczające powietrze

W ostatnich kilkunastu latach bardzo dużo słyszy się o zanieczyszczeniu powietrza i związanych z nim zagrożeniach. Patrząc na doniesienia naukowe problem ten nie jest nowy. Już w latach 80. ubiegłego stulecia zaczęto zwracać uwagę na to, co zawiera powietrze – nie tylko to na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach. Wraz z pojawieniem się klimatyzowanych i szczelnych budynków więcej uwagi poświęcono naszemu samopoczuciu i jakości warunków, w których przebywamy.

Flower Expo Polska: rośliny doniczkowe bardziej widoczne

Już po raz trzeci Międzynarodowej Wystawie Zieleń to Życie towarzyszyły targi Flower Expo Polska. Aktualnie właścicielem obydwu marek jest Agencja Promocji Zieleni, która nabyła prawa do marki „Flower Expo Polska” od dotychczasowego holenderskiego partnera BureauSierteelt. Obie imprezy odbyły się w dniach 6–8 września 2018 r. w Expo XXI Warszawa.

Cyklamenowy show

W drugim tygodniu listopada (6 – 10. 11) włoska firma Sentier specjalizująca się w produkcji sadzonek roślin ozdobnych zorganizowała jesienną edycję Dni Otwartych, na których w roli głównej obsadzono cyklameny. Na zaproszenie firmy Greenpunkt z Tychów (przedstawiciel tego producenta materiału wyjściowego w Polsce) pokaz zobaczyło kilku ogrodników z Polski.

Eszynantus – czyli warto się wyróżnić

Konsumenci zwykli zachwycać się niszowymi roślinami ozdobnymi, jednak kupując nowe okazy, przeważnie i tak wybierają gatunki dobrze im znane. Opinię tę podziela wielu producentów, choć – jak twierdzi Jakob Christensen, właściciel firmy Fashion Flowers z Danii, specjalizującej się m.in. w uprawie eszynantusa (Aeschynanthus sp.) – w ostatnim sezonie odbiorcy zmienili nieco swoje zachowania.

Wyjątkowa szlumbergera

Od lat hodowcy roślin ozdobnych podejmowali wysiłki uzyskania szlumbergery (Schlumbergera sp.) o żółtych kwiatach, która znakomicie wpasowałaby się w wielkanocne wystroje wnętrz. Udało się to duńskiej firmie Gartneriet Thoruplund A/S, która wprowadziła na rynek odmianę ‘Thor Sophia’® o jasnożółtych pąkach i kwiatach.

Brazylijska piękność w doniczce

Atlantis® to nowa odmiana mało znanego, a bardzo atrakcyjnego gatunku Otacanthus azureus. Ta pochodząca z Brazylii roślina, należąca do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae), najczęściej uprawiana jest w doniczkach i wykorzystywana do dekorowania wnętrz, ale może być także ustawiana na balkonach i tarasach (należy ją jednak chronić przed wiatrem i deszczem).

Promując anturium

Czerwcowe pokazy FlowerTrials® to nie tylko okazja do zapoznania się z najnowszym dorobkiem hodowlanym firm specjalizujących się w produkcji roślin ozdobnych, lecz również możliwość podpatrzenia ciekawych pomysłów marketingowych.

Brytyjskie i holenderskie kwiaciarstwo ucierpią przez Brexit?

Po kryzysie w 2008 r. sprzedaż kwiatów w Wielkiej Brytanii spadła o 30 proc., choć ostatnio sytuacja się ustabilizowała, to Brexit może znów negatywnie wpłynąć na tę branżę. Efekt odczują także holenderscy producenci kwiatów i eksporterzy wysyłający towar na Wyspy Brytyjskie. 

Na Zachodzie wiosna

Organizowane pod koniec stycznia (w tym roku w dniach 26 – 29.01) w niemieckim Essen Międzynarodowe Targi Roślin (Internationale Pflanzenmesse – IPM) zawsze pozwalają zapomnieć o panującej na zewnątrz zimie (w tym roku wyjątkowo łaskawej, bo na zewnątrz panowała temperatura ponad 12°C). Przyczynia się do tego wyjątkowo bogata oferta firm hodowlano-nasiennych prezentujących kwitnące rośliny balkonowo-rabatowe, „cebulowe”, kwiaty cięte, gatunki doniczkowe oraz cały przekrój krzewów i drzew (ozdobnych i owocowych). Ważny dział stanowią także florystyka oraz technika i środki produkcji ogrodniczej.

Kolorowe juki

Holenderska firma VDA Plant od 40 lat specjalizuje się w produkcji doniczkowych palm i roślin palmopodobnych. Pod nazwą „365 tropikalnych dni” posiada ona w asortymencie m.in. daktylowiec niski (Phoenix roebelenii), liwistonę okrągłolistną (Livistona rotundifolia), palmy z rodzaju areka (Areca), sagowce (Cycas sp.), draceny (Dracaena sp.) i juki (Yucca sp.). Te ostatnie sprzedawane są od stosunkowo niedawna także z „wartością dodaną”.

Ostatnie artykuły

Kontrola higieny i ochrona przed wirusami w szklarni

Aby nie dopuścić do pojawienia się bakterii, grzybów lub wirusów w szklarni, bardzo ważna jest dobra higiena i odpowiedni protokół kontrolny.

Iglasta piękność

Cedry należą do jednych z najładniejszych gatunków ozdobnych roślin iglastych. Dotychczas nie były one zbyt popularne w polskich ogrodach, bowiem obawiano się ich uszkodzenia przez mróz. Łagodniejsze obecnie zimy stwarzają jednak warunki do tego, aby drzewa te były sadzone częściej. Ich rozmnażaniem zajmują się już coraz częściej polskie szkółki roślin ozdobnych.

Zwycięski koleus

Niezależna, amerykańska organizacja All-America Selection, testująca odmiany przez wprowadzeniem ich do sprzedaży, co roku wyróżnia najlepsze kreacje. W ostatniej edycji konkursu zwyciężył koleus 'Beale Street' z grupy Main Street (hodowcą jest firma Dümmen Orange). Ta nowa odmiana, która będzie dostępna na rynku od 2020 r., jest pierwszą kreacją koleusa nagrodzoną przez AAS.