V Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu

26 – 27 kwietnia po raz piąty odbyły się Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu. Organizatorem imprezy był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu.
Impreza została zorganizowana z myślą o ogrodach, bo przecież wiosna to najlepszy okres na ich urzą-dzanie i upiększanie. W V edycji Targów gościliśmy ponad 300 wystawców, w tym ok. 160 firm, dysponujących bogatą ofertą materiału szkółkarskiego owocowego i ozdobnego, kwiatów, krzewów, nasion oraz rozsad warzyw i roślin rabatowych. Poza tym wystawiane były elementy architektury ogrodowej, wyposażenia ogrodów, a także nawozy i środki ochrony roślin. Nie zabrakło stoisk poświęconych ekologii, odnawialnym źródłom energii, produktom pszczelarskim, materiałom budowlanym, systemom grzewczym. Prezentowały się również firmy zajmujące się motoryzacją i obsługą rolnictwa. Na Wystawie Rzemiosła Artystycznego gościliśmy 41 twórców ludowych, którzy pokazali: malarstwo, hafty, wyroby szydełkowe, rzeźbę, wyroby z bursztynu i srebra, kowalstwo artystyczne, wyroby z wosku pszczelego, ceramikę, wyroby z gliny oraz inne rękodzieło artystyczne. Na Targach można było posmakować regionalnych produktów kulinarnych, które przygotowały panie z 12 kół gospodyń wiejskich i wystawcy indywidualni.
Dla miłośników zwierząt zorganizowaliśmy Wystawę gołębi, drobiu ozdobnego i królików. W wystawie uczestniczyło 22 hodowców, przedstawicieli Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego i Elbląskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz indywidualni hodowcy. Zaprezentowali oni ciekawe, niezwykle barwne okazy. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy, kto odwiedził targi, mógł zakupić interesujące go rośliny, nabyć sprzęt do swojego ogrodu, zamówić meble ogrodowe oraz skorzystać z wielu innych propozycji oferowanych przez wystawców. 

Nowością tegorocznych targów był Piknik Europejski, zorganizowany z okazji 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, który odbył się w sobotę (26 kwietnia). Imprezę pod hasłem „10 lat integracji z UE na Żuławach i Powiślu” zorganizowali: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego. Wzięły w niej udział lokalne samorządy, lokalne grupy działania, agencje obsługujące rolnictwo oraz koła gospodyń wiejskich. Uczestnicy pikniku zaprezentowali dokonania gospodarcze, społeczne i kulturalne naszego regionu ostatniej dekady. Imprezę uświetniły liczne występy artystyczne, konkursy i gry. Ponadto oficjalni goście i zwiedzający mieli okazję skosztować potraw regionalnych charakterystycznych dla wybranych państw członkowskich UE, w tym Polski. 

Piknik Europejski był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2014-2015.
 
V Wiosenne Targi Ogrodnicze przebiegły przy wiosennej i ciepłej pogodzie, która sprzyjała zwiedzaniu i handlowaniu. Stare Pole odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających- około 18 000 osób. Większość Gości opuściła tereny wystawowe z zakupionymi tu roślinami ozdobnymi i owocowymi, które z pewnością wzbogacą i upiększą okoliczne ogrody, posesje i mieszkania.

 
podr
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMajówka na Wyspie Wisła
Następny artykułWskazówki 2014/11

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.