W marcowych „Roślinach Ozdobnych” m.in. byliny z górnej półki

Rynek roślin ozdobnych nieustannie ewoluuje. Coraz częściej ogrodnicy muszą wyróżnić się mniej typowym asortymentem, podać go w oryginalnej formie i być gotowym na zmianę oferty w odpowiedzi na bieżące trendy. Jednym ze sposobów wyróżnienia się na tle konkurencji może być oferowanie bylin w dużych pojemnikach.

Takie duże, kwitnące okazy z „górnej” półki zawsze atrakcyjnie prezentują się w punktach sprzedaży i szybko znajdują nabywców. Ponadto umacniają one także pozycję dostawcy na rynku – lepszy jakościowo i droższy towar jest bowiem postrzegany jako „ekskluzywny”. Zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułem Adama Frycy dotyczącym produkcji takiego towaru. Autor podaje w nim przykłady najczęściej spotykanych w uprawie gatunków i odmian dobrze prezentujących się w dużych pojemnikach oraz przedstawia zarys ich uprawy.

W marcowym numerze „Roślin Ozdobnych” znajdą też Państwo relacje z targów. Jolanta van Holstein przedstawia bieżące trendy i ciekawostki, które podpatrzyła na targach Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer. Na imprezie tej na pierwszy plan wysunęła się zrównoważona gospodarka, która dla holenderskich ogrodników staje się coraz ważniejsza. Widać także większe zainteresowanie roślinami wykorzystywanymi do dekorowania wnętrz, co było zauważalne także na targach IPM ESSEN. W pierwszej części relacji z tego międzynarodowego wydarzenia znajdą Państwo informacje o nagrodzonych nowościach i roślinach z wiosennej oferty. W tym roku partnerem IPM ESSEN była Dania, w której moda na rośliny doniczkowe nigdy nie przeminęła. Wykorzystuje to m.in. gospodarstwo Michała Dziomdziory, produkując na tamtejszy rynek materiał wyjściowy i półprodukty kilku gatunków wykorzystywanych do dekorowania wnętrz.
 
Poruszamy także inne, ważne z punktu widzenia producenta zagadnienia. Jednym z nich jest ochrona roślin. W marcowym numerze znajdą Państwo informacje o nowo zarejestrowanych środkach ochrony, które można wykorzystywać w uprawie roślin ozdobnych. Ich zestaw jest uzupełnieniem wydanych w ubiegłym roku „Zaleceń Ochrony Roślin Ozdobnych”. Niemniej istotna jest kwestia ubezpieczeń upraw rolnych – dotychczasowe rozporządzenia i rządowe plany omówił w numerze Zdzisław Woźniak z Polskiego Związku Ogrodniczego.

Zachęcam także do zapoznania się z Byliną miesiąca – chabrem górskim oraz prześledzenia najnowszych notowań kwiaciarskich, których analiza obejmuje okres przedwalentynkowy.

Poleca Ilona Sprzączka, redaktor naczelna miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię