Wirus X tulipana – nowe fakty

Plantacja tulipanów
fot. mat. pras. Uniwersytet w Wageningen
W ramach niderlandzkiego projektu PPP „W kierunku uprawy wolnej od wirusów i ukierunkowanej na sprzedaż” naukowcy z Uniwersytetu w Wageningen we współpracy ze stacją badawczą Proeftuin Zwaagdijk i inspekcją Flower Bulb Inspection Service (Bloembollenkeuringsdienst – BKD) prowadzą badania nad wirusami porażającymi rośliny „cebulowe” oraz funkie (Hosta sp.).

Koncentrują się one na wirusach z dwóch rodzajów: Potexvirus (m.in. wirus X tulipana – Tulip virus X, TVX; wirus mozaiki babki azjatyckiej – Plantago asiatica mosaic virus, PAMV, wirus X hosty – Hosta virus X, HoVX) oraz Potyvirus (np. wirus mozaiki tulipana – Tulip mosaic virus, TulMV).
Z ostatnich doniesień wynika, że wirus X tulipana może przetrwać w wielu gatunkach chwastów, co znacznie zwiększa pulę roślin żywicielskich. Okazuje się jednak, że ten czynnik chorobotwórczy jest groźniejszy, niż dotychczas sądzono, bowiem TVX jest w stanie przeżyć w glebie nawet osiem miesięcy. Obecnie prowadzone są dalsze obserwacje mające na celu sprawdzenie, w jakim stopniu rośliny uprawiane w glebie, w której stwierdzono wirusa X tulipana, są przez niego porażane. W ramach projektu sprawdza się też obecność TVX w różnych częściach rośliny, co ma znaczenie dla prawidłowego pobierania próbek.
Rośliny porażone tym wirusem mają chlorotyczne, białe lub jasnoszare, wydłużone smugi na liściach. U odmian o czerwonych kwiatach ciemniejsze smugi pojawiają się także na płatkach. Objawy te są podobne do tych wywoływanych obecnością wirusa nekrotycznej kędzierzawki tytoniu, ale w odróżnieniu od niego wirus X tulipana nie powoduje karłowatości tulipana.

Na podstawie informacji Uniwersytetu w Wageningen

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRozszerzenie Pomocy Żywnościowej
Następny artykułZakupy środków ochrony roślin oraz nawozów w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.