Zwycięskie rośliny w Essen

Nagrodzeni w konkursie IPM Innovations of the Year
Nagrodzeni w konkursie Innovations of the Year na targach IPM ESSEN 2020 fot. Messe Essen
Już od kilku lat podczas targów IPM ESSEN organizowany jest konkurs na najlepsze nowości. W tym roku odbył się pod delikatnie zmienioną nazwą – Innovations of the Year (Neuheiten des Jahres).Nagrodzono sześć roślin.

W tym roku do konkursu zgłoszono 60 roślin, ocenianych w ośmiu kategoriach. Nie przyznano nagrody wśród kwiatów ciętych i roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, gdyż, zdaniem organizatorów, zgłoszone kandydatki nie wyróżniały się szczególnie.
W kategorii „rośliny balkonowo-rabatowe” zwyciężyła orzacha podziemna (Arachis hypogaea) Just Peanuts® Justmore®, bardziej znana jako orzech ziemny, którą do konkursu zgłosiła firma Lubera AG ze Szwajcarii. Roślina ta wyróżnia się wysoką plennością (jedna może wytworzyć do 80 strąków), może być uprawiana zarówno w pojemnikach, jak i sezonowo na rabatach.

Orzacha podziemna Just Peanuts® Justmore®
Orzacha podziemna Just Peanuts® Justmore® fot. I. Sprzączka

Za najlepszą „kwitnącą roślinę doniczkową” uznano azalię indyjską (Rhododendron simsii) Magisnow Winter Beauty®, zgłoszoną do konkursu przez firmę Hortibreed NV Hortinno z Belgii. Odmiana ta zupełnie nie przypomina dotychczasowych kreacji azalii, bowiem tworzy nietypowe, białe kwiaty o wąskich płatkach, rozwijające się z zielonobiałych, kulistych pąków przez około cztery tygodnie. Pokrój tej rośliny przynosi skojarzenie z drzewkiem bożonarodzeniowym.

Azalia indyjska Magisnow Winter Beauty®
Azalia indyjska Magisnow Winter Beauty® fot. I. Sprzączka

W kategorii „drzewa i krzewy” nagrodzono różanecznik (Rhododendron sp.) ‘Pushy Purple’ z grupy HAPPYdendron, oferowany przez firmę INKARHO GmbH z Niemiec. Odmiana ta wyróżnia się okazałymi kwiatami w atrakcyjnych barwach – białe płatki mają szeroką, intensywnie fioletowopurpurową obwódkę i żółty rysunek u nasady. Jest ona szczepiona na podkładkach INKARHO – tolerancyjnych w dużym stopniu wobec odczynu gleby.

Różanecznik ‘Pushy Purple’
Różanecznik ‘Pushy Purple’ fot. I. Sprzączka

Wśród bylin spośród zgłoszonych do konkursu kandydatek jury najwyżej oceniło agapant (Agapanthus sp.) Poppin’ Purple z firmy Plantipp BV. Charakteryzuje się on intensywnie fioletowymi, licznymi kwiatostanami, które długo zdobią roślinę. Odmiana ta rośnie szybciej w porównaniu do innych kreacji tego gatunku, osiąga wysokość ok. 60 cm i szerokość 45 cm. Jest przydatna do uprawy na rabatach i w pojemnikach.

Agapant Poppin’ Purple
Agapant Poppin’ Purple fot. Plantipp B.V.

W kategorii „rośliny kwitnące wiosną” nagrodę przyznano odmianie ‘Winter Charme’ pszonaku (Erysimum hybridum), którą zgłosiła do konkursu firma Kientzler Jungpflanzen. Kreacja ta została doceniona za wczesne, obfite i długie kwitnienie, ładny zapach kremowo-fioletowych kwiatów. Ponieważ wcześnie daje pożytek owadom zapylającym, jest cenna w ogrodzie.

Pszonak ‘Winter Charme’
Pszonak ‘Winter Charme’ fot. I. Sprzączka

Wybrano też najlepszą nowość wśród roślin uprawianych w pojemnikach, którą została truskawka (Fragaria x ananassa) ‘Summer Breeze Snow’ (jej hodowcą jest firma ABZ-Seeds z Holandii, łącząca cechy ozdobne i użytkowe. Ta przydatna do uprawy w doniczkach roślinach tworzy nawet przez sześć miesięcy wyjątkowo duże, półpełne, białe kwiaty, wyniesione ponad liście, z których rozwijają się następnie czerwone owoce.

 

Truskawka ‘Summer Breeze Snow’
Truskawka ‘Summer Breeze Snow’ fot. I. Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIPM ESSEN 2020 – fokus na branżę
Następny artykułPaliwo rolnicze – limity zwrotu i terminy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.