Zapach – niedostępny w sieci

Na stoisku firmy Rosen Tantau można było sprawdzić zapach kwiatów róż wybranych odmian
Na stoisku firmy Rosen Tantau można było sprawdzić zapach kwiatów róż wybranych odmian fot. W. Górka
Rośliny o pachnących kwiatach lub liściach należą ostatnio do najczęściej poszukiwanych i sadzonych w ogrodach. Ten trend wyraźnie zauważalny był także podczas ostatnich targów IPM w niemieckim Essen.

Holenderskie szkółki promowały np. odmiany mało znanych, bo stosunkowo słabo odpornych na mróz, zimozielonych krzewów z rodzaju Sarcococca (rodzina bukszpanowate – Buxaceae), wyróżniających się wczesną wiosną bardzo mocnym i przyjemnym zapachem niewielkich kwiatów, ukrytych pomiędzy liśćmi. Na stoisku doniczki z tymi roślinami (w tym jedną z nowszych odmian – ‘Winter Gem’) zestawiono z butlami perfum.

Niepozorne kwiaty roślin z rodzaju Sarcococca
Niepozorne kwiaty roślin z rodzaju Sarcococca… fot. W. Górka
mogą imitować zapach najdroższych perfum
…mogą imitować zapach najdroższych perfum fot. W. Górka

Niemieckie szkółki proponowały z kolei odmiany azalii wielkokwiatowych (Rhododendron sp.) wybrane ze względu na intensywny zapach kwiatów. Aby podkreślić tę cechę rośliny posadzono w białych doniczkach z nadrukowanym logo serii („Smell well – perfume rhododendron”, w tłumaczeniu „Ładnie pachnące – różaneczniki o zapachu perfum”), który powtarzał się także na etykiecie (na niej dodatkowo pokazany był jeszcze kolor kwiatów).

Seria odmian azalii wielkokwiatowych wyselekcjonowana ze względu na zapach kwiatów
Seria odmian azalii wielkokwiatowych wyselekcjonowana ze względu na zapach kwiatów fot. W. Górka

Na innym stoisku, także z Niemiec, w bardzo estetyczny sposób oferowano 12 karłowych odmian dość pospolitych jaśminowców (Philadelphus sp.), dla których stworzona została marka Fl’Aroma. Krzewy te posadzono w białe pojemniki i opatrzono w etykiety z nazwą odmiany, sloganem „naturalne perfumy” i co najciekawsze zdrapką, pod którą można poczuć zapach. Dodatkowo, wybrane do tej serii odmiany zostały podzielone przez specjalistów od zapachu na trzy segmenty, nawiązujące do ich głównej nuty zapachowej: „Fruit & Citrus” (nuty słodkie), „Chypre & Wood” (świeże, pieprzowo-drzewne) oraz „Floral” (kwiatowe). Ten chwyt reklamowy może zadziałać podczas wiosennej sprzedaży jaśminowców, bez liści oraz kwiatów.

12 najintensywniej pachnących odmian jaśminowców zebrano pod marką Fl'Aroma
12 najintensywniej pachnących odmian jaśminowców zebrano pod marką Fl’Aroma fot. W. Górka

Najdalej w promowaniu zapachu poszła jednak chyba niemiecka szkółka róż – Rosen Tantau – która sprzedawcom krzewów swoich nowych pachnących odmian, proponowała ich zapachy w formie sprayu nanoszonego na papierek. Kupujący doniczkowe róże w centrum ogrodniczym będą obecnie mogli porównać, która z odmian (najbardziej odpowiada im zapachem (w sposób zarezerwowany do tej pory dla testerów perfum) nawet wczesną wiosną, w stanie bezlistnym. Do tej pory stworzono próbki zapachowe sześciu odmian: Marietta®, Pacific Blue®, Augusta Luise®, Schöne Maid®, Irina® oraz Capri®.

Testery z zapachem wybranych odmian róż
Testery z zapachem wybranych odmian róż fot. W. Górka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię