765x100_Trooj_aukcja

28 stopni mrozu na Suwalszczyźnie

Minus 28 stopni odnotowano dzisiaj o poranku w Suwałkach, a przy gruncie minus 31 stopni. 20 stopni mrozu było na znacznym obszarze naszego kraju. Pękają rury, zamykane są szkoły i zakłady pracy.

Tak potężny mróz zdarza się w naszym kraju najwyżej raz na kilka lat, nic więc dziwnego, że jest tak ciężko przez nas znoszony.

Problemy zaczynają się, gdy temperatura na zachodzie kraju przekracza minus 15 stopni, a na wschodzie minus 20 stopni. Każdy kolejny stopień mrozu więcej sprawia, że samochód nie chce nad odpalić, pękają rury wodociągowe, uszkodzeniu ulegają linie energetyczne, liczba ofiar wychłodzenia organizmu wzrasta.

Dzisiejszy poranek nie jest jeszcze najmroźniejszy, ten spodziewany jest dopiero w piątek. Mimo to już dziś temperatura mogła nas zaszokować. Poza obszarami górzystymi najzimniejszym miejscem były Suwałki, gdzie termometr pokazał minus 27,8 stopnia, a przy gruncie nawet minus 31 stopni. W Białymstoku było minus 26 stopni, w Rzeszowie minus 25 stopni, w Katowicach i Toruniu minus 23 stopnie, w Lublinie minus 22 stopnie, w Krakowie i Bydgoszczy minus 21 stopni, a w Warszawie minus 20 stopni.

Na zachodzie kraju, gdzie silne mrozy są zazwyczaj rzadszym zjawiskiem i najciężej się je znosi, temperatura przekroczyła minus 15 stopni. W Szczecinie i Zielonej Górze było minus 16 stopni, we Wrocławiu minus 17 stopni, a w Poznaniu i Gdańsku minus 18 stopni.

Z biegiem godzin ociepli się średnio o 5 stopni, a więc bardzo niewiele. Na szczęście wszędzie będzie słonecznie, a więc odczuwalnie powietrze będzie cieplejsze niż gdyby panowało całkowite zachmurzenie.

To będzie najzimniejsze popołudnie podczas obecnej fali syberyjskich mrozów. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu temperatura sięgnie w najcieplejszych godzinach minus 19-20 stopni. W pozostałych regionach wschodniej Polski będzie 15-17 stopni mrozu. Na południu, północy i w centrum termometry pokażą co najwyżej minus 14-15 stopni. Na zachodzie będzie najcieplej, przeważnie około minus 10 stopni, a na Nizinie Szczecińskiej minus 8-9 stopni.

Pamiętajmy, że ochładzać się zaczyna już od godziny 14:00, a ze względu na to, że jutro rano spodziewamy się apogeum fali mrozów, to temperatura będzie spadać gwałtownie. W dwóch województwach mamy krytyczną sytuację, ponieważ temperatura przekracza minus 20 stopni przez całą dobę. Tak jest w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Jeśli nie musimy, to nie wychodźmy z domu, zwracajmy uwagę na bezdomnych o których informować powinniśmy służby pod bezpłatnym numerem 987.

Informacji pogodowych dostarcza serwis TwojaPogoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię