39. Skierniewickie Święto…

... Kwiatów, Owoców i Warzyw w weekend 18-19 września znów zgromadziło wielu zainteresowanych ogrodnictwem. Po oficjalnym otwarciu święta i przemarszu parady (udział w niej wzięło ponad 50 zorganizowanych grup), można już było śmiało ruszać na przygotowane przez lokalne instytucje atrakcje.

W hali skierniewickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się po raz kolejny XIX Targi Ogrodniczo-Rolne, towarzyszyła im wystawa kompozycji z kwiatów, owoców i warzyw oraz wystawa materiału szkółkarskiego. Dzieci były zachęcane do zainteresowania się życiem roślin i owadów podczas odbywających się zorganizowanych warsztatów – V Ogrodniczego Festiwalu Nauki dla Najmłodszych. Do nauki na wyższych studiach, także na kierunku Ogrodnictwo zachęcali nauczyciele i studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach. Dla zainteresowanych ogrodników dyżur pełnili także pracownicy Instytutu Ogrodnictwa, udzielając porad w zakresie nawożenia, agrotechniki, odmian i ochrony roślin.

Na ulicach miasta aż roiło się od chętnych do zakupu nowych gatunków i odmian zarówno roślin ozdobnych, jak i krzewów i drzew owocowych. Pełne ręce roboty mieli zatem sprzedający, którzy chętnie wyjaśniali „z czym się je” jagodę goji czy świdośliwę. Te gatunki wciąż są nowe, a owoce ze zdjęć na etykietach budzą zainteresowanie. Coraz więcej osób na stoiskach dopytuje o odmiany jagody kamczackiej, która – co widać wyraźnie – zyskuje na popularności także wśród amatorów.

Najmłodsi z radością wspinali się na prezentowane podczas święta ciągniki, a rodzice i dziadkowie dopytywali o parametry techniczne maszyn. Firmy handlowe prezentowały także kombajny do zbioru owoców jagodowych, wózki widłowe i kosiarki. W Osadzie Pałacowej można było próbować potraw z pieczarką w roli głównej (degustację przygotowało Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych), a także zwiedzać Pałac Prymasowski.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚwięto Warzyw w Bogucicach
Następny artykułCebula w „pomidorowej” grupie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.