60 lat minęło…

Prof. dr hab. Barbara Politycka - dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu świętuje w tym roku swoje 60-te urodziny. Powołano go do życia 31 sierpnia 1956 r. jako jeden z wydziałów ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Z okazji 30 czerwca w Biocentrum UP odbyła się uroczystość jubileuszowa.

Podczas uroczystości dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu prof. dr hab. Barbara Politycka przedstawiła historię kierowanej przez siebie jednostki, powiązaną z burzliwymi dziejami XX-wiecznej Polski. – Historia edukacji rolniczej w Wielkopolsce sięga 1870, kiedy to August Cieszkowski założył Wyższą Szkołę Rolniczą im. Haliny w Żabikowie koło Poznania, w której wykładano m.in. ogrodnictwo. Uczelnia przetrwała zaledwie 7 lat, gdyż uznana za ośrodek krzewienia kultury polskiej została zlikwidowana przez zaborcę można uznać ją jednak za podwalinę Wydziału Rolniczo-Leśnego z Katedrą Ogrodnictwa utworzonego w 1920 wraz z powstaniem Uniwersytetu Poznańskiego. Katedrę Ogrodnictwa Uniwersytetu Poznańskiego, której działanie zawieszono w czasie II Wojny Światowej reaktywowano w roku 1946. W 1951 r. utworzono Wyższą Szkołę Rolniczej z Oddziałem Ogrodnictwa, którą wydzielono z Uniwersytetu. Wydział Ogrodniczy jako samodzielna jednostka został powołany 31 sierpnia 1956 roku. W roku 1972 uczelnię przemianowano na Akademię Rolniczą. Od roku 1996 nosiła ona imię Augusta Cieszkowskiego, a od 2008 roku Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od 1 lutego 2010 Wydział Ogrodniczy zmienił nazwę na Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu – informowała pani dziekan.

tekst i fot.: AC-N

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJak naukowcy sprawdzają, czy producenci nie fałszują żywności?
Następny artykuł6600 drzew czereśni na hektar

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.