Strona główna Tagi Up poznań

up poznań

Fascynujący Świat Roślin 2017

W czwartek 18 maja pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization) odbyła się czwarta edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin” 2017. Jej celem jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa.

Rozbudowa Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu

Od stycznia trwa budowa czterokondygnacyjnego gmachu dla Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP przy ul. Dąbrowskiego. 10 maja odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego z udziałem m.in. wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wykonawcy inwestycji oraz społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

60 lat minęło…

Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu świętuje w tym roku swoje 60-te urodziny. Powołano go do życia 31 sierpnia 1956 r. jako jeden z wydziałów ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Z okazji 30 czerwca w Biocentrum UP odbyła się uroczystość jubileuszowa.

Biznes w parze z nauką dla rolnictwa

Zwiększenie innowacyjności i poprawa konkurencyjności to tylko niektóre z wielu korzyści wynikających ze współpracy sektora biznesowego z naukowym. Odgrywają one szczególną rolę w rolnictwie, które potrzebuje innowacyjnych projektów. Przykładem takiej inicjatywy jest nawiązana niedawno współpraca pomiędzy Wydziałem Ekonomiczno-Społecznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu a IDFS Sp. z o.o., twórcą oprogramowania komputerowego wspierającego proces zarządzania produkcją w sektorze rolniczym.
 

Polscy naukowcy opracowali unikatową szklarnię

Unikatowy model szklarni stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dzięki zastosowaniu ścian wypełnianych pianą i systemowi sterowania klimatem, koszty jej ogrzewania są dziesięciokrotnie mniejsze, zaś plony równie wysokie jak w tradycyjnej szklarni.To jedyna taka konstrukcja na świecie.

Innowacyjna technologia w szklarni

W nowoczesnych szklarniach stosuje się różne rozwiązania umożliwiające oszczędność energii, jednak w ośrodkach naukowych nadal poszukuje się sposobów efektywnego wykorzystywania energii w uprawach pod osłonami.

Sezon szparagowy 2015 – oficjalnie rozpoczęty

5 maja Polski Związek Producentów Szparaga oraz Katedra Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w Hotelu Rzymskim w stolicy Wielkopolski po raz kolejny zorganizowały Szparagową Konferencję Prasową. Spotkanie to ma na celu szeroką promocję spożycia szparaga w naszym kraju i jest wprowadzeniem do sezonu zbiorów tego najwcześniejszego warzywa gruntowego.

Prof. Pruszyński doktorem h.c. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Tytuł doktora honoris causa nadał we wtorek Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu prof. Stefanowi Pruszyńskiemu. Jest on uznanym naukowcem w dziedzinie nauk rolniczych związanych z ochroną roślin, szczególnie w zakresie entomologii stosowanej i biologicznych metod oraz programów ochrony upraw.

Nie tylko dla absolwentów UP w Poznaniu

Wiadomość dla kończących studia na kierunkach rolniczych bądź absolwentów tych kierunków z lat poprzednich: 22 maja w Poznaniu organizowane są IX Targi Pracy i Przedsiębiorczości.

Sympozjum chryzantemowe

W dniach 15-16 listopada w Poznaniu spotkali się producenci i miłośnicy chryzantem, w tym naukowcy zajmujący się tymi roślinami.