80 procent rolników zna pojęcie rolnictwa zrównoważonego

Plantatorzy stosują różnorodne odpowiedzialne praktyki, a najbardziej powszechną jest zmianowanie upraw – wynika z badania, zrealizowanego przez firmę Bayer na zlecenie Bayer przez instytut badawczy Kleffmann Group w ramach programu „Grunt to bezpieczeństwo”. Ogłoszenie wyników miało miejsce 26 maja, w przeddzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, poświęconego wdrażaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
83 proc. rolników zna pojęcie zrównoważonego rolnictwa, utożsamiając je przede wszystkim z praktykami agrotechnicznymi i środowiskowymi (zmianowanie, racjonalne nawożenie, bezpieczna produkcja, ochrona środowiska), rzadziej odwołując się do wymiaru społecznego czy ekonomicznego. Nieco wyższą niż średnia świadomość w tym zakresie prezentują rolnicy z północy Polski (86 proc.), a znaczenie rolnictwa zrównoważonego najbardziej doceniają rolnicy z południa (73 proc.). Zdaniem 62 proc. znaczenie tej koncepcji będzie wzrastało – największe nadzieje w jej rozwoju pokładają respondenci z centralnych i wschodnich terenów (52 proc.).
Rolnictwo zrównoważone to przyszłość. Pojęcie to obejmuje aspekty: ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Bayer jest partnerem rolników we wszystkich trzech obszarach, dodatkowo wnosząc kapitał innowacyjności. Zgodnie z misją „Science For A Better Life”, 14 tysięcy naukowców zatrudnionych w laboratoriach koncernu opracowuje nowe molekuły tak, aby produkcja rolna była optymalna  i zrównoważona.
Bayer prowadzi długofalowe programy edukacyjne – takie, jak „Grunt to bezpieczeństwo“, uruchomiony w 2011r. Każdego roku 15 000 uczestników bezpośrednich szkoleń, prowadzonych w Polsce podwyższa swoje umiejętności z zakresu odpowiedzialnych praktyk agrotechnicznych. Efekty programu to również tysiące ton zebranych w całym kraju opakowań po środkach ochrony roślin, które są bezpłatnie odbierane od rolników.
Jednym z celów tegorocznej edycji tego programu jest „Bioróżnorodność: woda źródłem wszelkiego życia”. Bezpieczne użytkowanie środków ochrony roślin chroni życie biologiczne w wodach, pozwala na samooczyszczanie się wód przez biodegradację niewielkich stężeń substancji chemicznych. Ma to znaczenie dla czystości wód gruntowych, dla ptaków czy owadów pożytecznych, korzystających z dostępu do wody. Temat ten będzie poruszony we wszystkich elementach programu: szkoleniach z zakresu właściwych praktyk na farmach Bayer, we wspólnych przedsięwzięciach (szkoleniach, konkursach) we współpracy z uczelniami i szkołami rolniczymi; program zakłada również promowanie właściwych praktyk podczas szkoleń rolniczych KRUS.
 
Za: materiały prasowe Bayer

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTruskawkowy koniec maja. Ceny spadają
Następny artykułBułgarski sektor produkcji żywności. Jak wygląda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.