Akcyza na węgiel: będzie prościej!

Ministerstwo Finansów zmieni rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunki i sposób ich zwrotu. Projekt nowelizacji (z 7 lutego 2012 r.) można przeczytać na stronie internetowej MF. Z zapowiedzi wynika, że nowelizacja powinna wejść w życie w ciągu najbliższych miesięcy.
 
Ministerstwo planuje wprowadzenie uproszczonego (jednostronicowego) wzoru dokumentu dostawy wyrobów węglowych, jeżeli kupujący wyrób węglowy jest zwolniony z akcyzy (m.in. gospodarstwa domowe, gospodarstwa ogrodnicze i część przedsiębiorstw) i nabywa węgiel bezpośrednio od pośredniczącego podmiotu węglowego (np. składu węgla). Dodatkowym warunkiem wystawienia uproszczonego dokumentu dostawy jest ilość sprzedanych jednorazowo wyrobów węglowych. Nie powinna przekraczać 100 kg. Wówczas dokument dostawy będzie wystawiany w dwóch egzemplarzach (jeden przeznaczony dla podmiotu korzystającego ze zwolnienia nabywającego węgiel, a drugi dla pośredniczącego podmiotu węglowego – na nim nabywca potwierdzi odbiór wyrobu).
 
Załącznik do wspomnianego rozporządzenia będzie zawierał wzór nowego, uproszczonego dokumentu dostawy. Z nowym wzorem uproszczonego dokumentu dostawy wyrobów węglowych można zapoznać się na stronie internetowej ministerstwa.
 
Takie działania resortu finansów są spowodowane licznymi wnioskami o zmiany przepisów płynącymi od firm prowadzących obrót węglem, od organizacji, stowarzyszeń, a także od ogrodników. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy węgiel jest odbierany bezpośrednio od pośredniczącego podmiotu węglowego i to zazwyczaj w niewielkich ilościach. Wciąż napływają nowe wnioski do MF – przykładem może być wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zarząd KRIR zwrócił się do ministra finansów o uproszczenie przepisów uprawniających gospodarstwa rolne oraz domowe do zwolnienia z opłaty akcyzy naliczonej do ceny węgla i koksu w sposób sprowadzający się jedynie do wypełnienia dokumentu dostawy podczas zakupu węgla lub koksu od pośredniczącego podmiotu węglowego.

Ponadto zarząd apeluje, aby zostały wprowadzone zmiany dotyczące ewidencji wyrobów węglowych. Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR mówi: – W przekonaniu samorządu rolniczego tak rozbudowana biurokracja oraz nałożenie na rolników obowiązku prowadzenia ewidencji jest nadmiernym obciążeniem oraz rozbudowaniem administracyjnym systemów nadzoru i kontroli. Większość gospodarstw rolnych w Polsce nie jest w stanie wypełnić powyższych oczekiwań ze względu na czasochłonne procedery – rejestracji, prowadzenia i archiwizowania dokumentacji oraz rejestrowania pomiarów zużycia węgla. (komunikat prasowy z 5 marca 2012 r.).
 
Katarzyna Rosińska, „Hasło Ogrodnicze”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomisja Europejska ma strategię
Następny artykułZaproszenie do Jasionki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.