Ardanowski: susza jest, a komisje nie działają

Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają. Tak być nie może – podkreślił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas swojej pierwszej konferencji prasowej. Szef resortu zwrócił uwagę, że komisje szacujące straty pracują na razie w mniej niż 10 procentach poszkodowanych gmin.

Minister zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy. Zaapelował do samorządów o jak najszybsze powoływanie komisji w gminach oceniających straty. Minister oczekuje, że w przyszłym tygodniu takie komisje będą działały już w każdej gminie.

– Najważniejszą w tej chwili sprawą jest szacowanie strat – podkreślił nowy szef resortu.

Wycena strat musi nastąpić przed żniwami, które w tym roku są znacznie przyspieszone ze względu na szybszy proces wegetacji roślin.

– Na blisko 2300 gmin w Polsce, które Instytut Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach określił jako dotknięte suszą, tylko w nieco ponad 200 gminach pracują komisje szacujące straty, czyli w mniej niż 10. procentach – stwierdził Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa apelował także bezpośrednio do rolników, aby domagali się powoływania komisji. – To straty, które powstały w waszych gospodarstwach i macie prawo domagać się o ich wycenę. Nie powinny w tym procesie przeszkadzań układy i niuanse polityczne. Polskie rolnictwo to sprawa priorytetowa dla premiera Morawieckiego i całego rządu – mówił minister Ardanowski, zwracając się również do samorządów o składanie stosownych wniosków do wojewodów.

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski przedstawił aktualną sytuację związaną z suszą w Polsce. – IUNG w Puławach analizuje dane zebrane z ponad 660 stacji pomiarowych w Polsce – poinformował wiceminister i dodał, że według tych danych, w niektórych regionach straty w plonach mogą sięgać ponad 40%

– Ta susza wymaga działań nadzwyczajnych, a do uruchomienia takiej pomocy niezbędne jest oszacowanie strat – podkreślił minister Ardanowski.

Minister kilkakrotnie ponowił apel o powoływanie komisji szacujących straty powstałe w wyniku suszy podkreślając przy tym, że te straty nie wynikają z winy rolników, a pomoc dla nich jest w tej sytuacji niezbędna. Konieczność szybkiego szacowania strat jest również niezbędna ze względu na opracowanie zakresu pomocy, która udzielana jest ze środków publicznych. – To są pieniądze podatników, nas wszystkich i dlatego wszystko musi być przejrzyste – podkreślił szef resortu rolnictwa.
 
Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW. Brytania: rynek truskawek w dwadzieścia lat wzrósł czterokrotnie
Następny artykułSkutki suszy w Wielkopolsce i na Kujawach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.