Będzie interwencyjny skup 500 tys. ton jabłek przemysłowych

Minister rolnictwa zapowiedział interwencyjny skup połowy miliona ton jabłek przemysłowych. Specjalny tryb odbioru tych jabłek od sadowników ma ruszyć w ciągu kilku dni - informuje poniedziałkowy Agrobiznes TV.

Minister Ardanowski poinformował o tym podczas spotkania z rolnikami na Kujawach. Jak mówił szef resortu, trudna sytuacja na rynku jabłek spowodowana jest z jednej strony ich tegorocznym urodzajem, ale z drugiej dominującą pozycją dużych firm skupujących, które wykorzystują sytuację do zakupu po bardzo niskich cenach. Stąd decyzja, żeby 500 tys. ton jabłek przemysłowych skupić, przetworzyć i sprzedać – głównie za granicę. Zdjęte z rynku jabłka mają być przeznaczone na koncentrat jabłkowy, ale również na pulpę i na kostkę jabłkową. – Takie działania podjęliśmy poprzez firmy, które chcą z nami współpracować – powiedział Ardanowski.

Nadzwyczajny skup ma pomóc doraźnie w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw sadowniczych. W dłuższej perspektywie potrzebne są systemowe rozwiązania prawne, które ustabilizują ten rynek. – Sadownicy sami o tym mówią i sami muszą zaproponować działania, które miałyby pomóc w  rozwiązaniu kryzysu w latach kolejnych – podkreślił Ardanowski.
 
Źródło: Agrobiznes TV

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPomoc suszowa – termin naboru wniosków wydłużony do 31 października
Następny artykułKUPS: połowa miejsc pracy w sadownictwie i przetwórstwie zagrożona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.