Pomoc suszowa – termin naboru wniosków wydłużony do 31 października

Fot. J. Klepacz-Baniak
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wydłużeniu terminu przyjmowania wniosków o przyznanie takiej pomocy do 31 października.

Pierwotnie wnioski miały być przyjmowane do 28 września w przypadku szkód w wysokości co najmniej 70% w danej uprawie i od 26 września do 17 października w przypadku szkód poniesionych w wysokości co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy. Decyzją ministra terminy te zostały wydłużone do 31 października dla obu grup poszkodowanych.

Do biur powiatowych ARMiR wpłynęło do tej pory 82,86 tys. wniosków od rolników na łączną kwotę ponad 514,78 mln zł (stan na 27 września). Co ważne, wnioskować mogą zarówno rolnicy, w gospodarstwach których straty wyniosły 70 proc. i więcej, jak i ci, których uprawy uległy szkodom w przedziale od 30 do 70 proc. Natomiast, jak podkreśla Agencja, w pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski złożone przez bardziej poszkodowanych rolników.

ARiMR rozpoczęła już wypłatę wsparcia finansowego. Do tej pory wydano 6,5 tys. decyzji przyznających pomoc w łącznej kwocie 37,4 mln zł., a zrealizowano 3,63 tys. płatności na kwotę 23,3 mln zł.
 
Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł do 1 ha, w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych  wynoszących co najmniej  70%  danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy oraz  500 zł do 1 ha powierzchni upraw, w  przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych  wynoszących co najmniej  30 % danej uprawy i  mniej niż 70 % danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy. Do wniosku o pomoc trzeba dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód, zawierającego informacje o powierzchni upraw, w których te szkody powstały.

Wniosek należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

 
Więcej informacji oraz wniosek o przyznanie pomocy – na stronie ARiMR.
 
Źródło: ARiMR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProjektowane stawki płatności bezpośrednich za 2018 r.
Następny artykułBędzie interwencyjny skup 500 tys. ton jabłek przemysłowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.