Ceny gruntów rolnych idą w górę

fot. P. Grel
Średnia cena gruntów rolnych w III kwartale br. wyniosła prawie 22 tys. zł i była wyższa o ok. 650 zł od uzyskanej w II kwartale - podaje Agencja Nieruchomości Rolnych. Najdroższe grunty były na Śląsku. W ciągu roku hektar ziemi podrożał o ok. 7 proc.

W trzecim kwartale br. zawarto 2,8 tys. umów kupna-sprzedaży ziemi, większość transakcji dotyczyła działek do 10 hektarów. Średnia powierzchnia sprzedanych w tym czasie nieruchomości przypadająca na jedną umowę wyniosła 9,9 ha. Łącznie ANR sprzedała 28 tys. hektarów – poinformowała rzeczniczka Agencji Grażyna Kapelko.

Najwyższe ceny za hektar uzyskano w województwach: śląskim (45,9 tys. zł), łódzkim (32,1 tys. zł) i dolnośląskim (30,4 tys.), a najniższe w województwach: małopolskim (10,3 tys. zł), lubelskim (13,2 zł) oraz podlaskim (14,5 tys. zł).

Najwyższy wzrost cen w III kwartale br. w odniesieniu do poprzedniego kwartału oraz do III kwartału roku ubiegłego nastąpił w województwie śląskim.

Najwyższe średnie ceny uzyskiwano przy sprzedaży nieruchomości o wielkości od 100 do 300 ha – 23,8 tys. zł za 1 ha oraz do 1 ha – 23,6 tys. zł za 1 ha; najtańsze były działki o powierzchni od 1 do 10 ha – 19,2 tys. zł za 1 ha.

W trzecim kwartale br. Agencja sprzedała ponad 3 tys. hektarów (13 proc.) więcej niż w analogicznym okresie w 2012 r. Najwięcej państwowej ziemi sprzedały w tym okresie oddziały ANR w: Olsztynie (wraz z filią w Suwałkach) – ponad 4,5 tys. ha, Szczecinie (łącznie z filią w Koszalinie) – prawie 4,4 tys. ha, w Poznaniu (wraz z filią w Pile) i we Wrocławiu – po ok. 3,3 tys. ha.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku do rolników trafiło ponad 83 tys. ha państwowej ziemi.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKE wystąpiła o zezwolenie na uprawę kukurydzy GMO 1507
Następny artykułPomidory pod szkłem dyfuzyjnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.