765×100 – interpoma

Chcesz żyć pięć lat dłużej?

Jedz więcej owoców i warzyw! Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w swoim raporcie „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” opublikował dane świadczące o tym, że zbyt niskie spożycie warzyw odpowiada u nas za skrócenie potencjalnie możliwej do osiągnięcia średniej długości życia o 2,7%, a owoców – o kolejne 3,4%.
Polki żyją średnio 81,6 lat, Polacy – 73,6. Te 6% daje – cały czas średnio – dodatkowo 4,8 lat kobietom i 4,4 lata mężczyznom. Te dane są cytowane w raporcie za Badaniami Globalnego Obciążenia Chorobami. Zaś za FAOSTAT Database raport podaje średnie spożycie warzyw w Polsce na 129 kg/os., a owoców 54 kg/os.  Mniej zjadają tylko Litwini, Bułgarzy i Łotysze.
W zasadzie dobrze wiadomo, co powinniśmy zrobić, wygląda jednak na to, że nikt nie ma pojęcia jak to zrobić. Jak skłonić prawie połowę społeczeństwa, by częściej sięgała po warzywa i owoce? – GUS podaje, że nie ma ich w codziennej diecie 49% Polaków. Najtrudniej przychodzi konsumpcja tych produktów ludziom z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Ci z wykształceniem wyższym zjadają aż (?) o 12% warzyw i owoców więcej.

Według tego samego źródła częstotliwość spożywania produktów ogrodnictwa maleje u dzieci wraz z wiekiem – ciekawe, czy program serwujący uczniom owoce i warzywa da radę ten trend odwrócić… Dziewczynki chętniej sięgają po nie niż ich rówieśnicy – w nich nadzieja.

 
za: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
pg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię