Eskimos szkoli swoich dostawców

Uczestnicy szkolenia w Lipowym Moście
Firma Eskimos S.A. co roku przed sezonem organizuje szkolenia dla swoich dostawców, podczas których poruszane są różne kwestie dotyczące produkcji warzyw, a także prezentowana jest oferta środków do produkcji rolnej. W tym roku szkolenie odbyło się 24 lutego w Lipowym Moście na Podlasiu.

Praktyczny wykład na temat szkodników warzyw kapustnych wygłosił Robert Wrzodak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Podpowiadał, jak identyfikować poszczególne szkodniki i jak je skutecznie zwalczać. Podkreślał, że w ostatnich latach wraz ze zmianami klimatycznymi zmieniają się okresy występowania i nasilenie szkodników, stąd tak ważne są częste lustracje pól wspomagane prowadzeniem monitoringu.

Adam Kupczyk z firmy Yara Poland mówił o zasadach prawidłowego nawożenia gleby pod uprawę warzyw. Podkreślał rolę analizy gleby, na podstawie której powinny być wyliczane dawki poszczególnych składników pokarmowych. Z oferty firmy Yara polecał m.in. nawóz YaraMila Complex, który może być dostarczany zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie. W uprawie warzyw kapustnych zalecał również stosowanie nawozów wapniowych, np. Unika Calcium (posypowo) czy YaraLiva Calcinit (dolistnie).

Na aspekty związane z nawożeniem zwracała również uwagę Iwona Polewska-Jankowiak z firmy Agrosimex. Polecała stosowanie produktu Rosahumus w celu poprawy żyzności gleby. Zachęcała też do wybróbowania produktu Rhizosum N, który zawiera Azotobacter vielandii, wiążący wolny azot z powietrza.

Magdalena Piotrowska z agencji Ważka wyjaśniała zagadnienia związane z możliwościami zatrudnienia pracowników sezonowych. W przypadku zatrudniania obcokrajowców prelegentka informowała, że istnieje tzw. procedura uproszczona, która pozwala obywatelowi jednego z 6 państw: Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesiącach bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Warunkiem skorzystania z tej procedury jest zarejestrowanie przez powiatowy urząd pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz posiadanie przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w RP.

Katarzyna Gładka z firmy Bayer podpowiadała jak skutecznie zwalczyć mączliki w uprawach warzyw kapustnych stosując preparat Movento. Informowała również o zastosowaniu preparatu Proteus, który w przeciwieństwie do Movento działa szybko, ale jego działanie jest krótkotrwałe. Prelegentka prezentowała wyniki doświadczeń z tym preparatami, które wskazywały na długofalowe korzystne działanie preparatu Movento. Ponadto K. Gładka zachęcała do wypróbowania środków biologicznych z oferty firmy Bayer m.in. bakteryjnego produktu – Serenade ASO wykazujący skuteczność w zwalczaniu m.in. szarej pleśni czy mączniaka prawdziwego, a także produktu Contans, który jest skuteczny w ograniczaniu zgnilizny twardzikowej.

Prof. Jerzy Szymona z jednostki certyfikującej w rolnictwie ekologicznych Ekogwarancja PTRE informował o zasadach produkcji żywności ekologicznej.

Ponadto swoją ofertę produktową przedstawiły firmy nasienne: HM. Clause, Syngenta i Floraland. Sławomir Mechacki (HM. Clause) przedstawił m.in. bogatą ofertę odmian kalafiorów, a Mariusz Kwiatkowski i Zbigniew Chuchnowski (Syngenta) oprócz odmian kalafiorów zaprezentowali odmiany brokułów i kalafiorów, natomiast Tomasz Babańczyk z firmy Floraland pokazał również odmiany brokułów i kalafiorów, ale z hodowli Sakata. Piotr Pawlak z firmy Arysta oferującej środki ochrony roślin i biostymulatory informował, jakie korzyści może przynieść stosowanie tych produktów w uprawie warzyw. Ponadto ofertę ciekawych środków organicznych dla roślin i gleby zaprezentowała Maria Kasińska z firmy Agrarius.

Na zakończenie szkolenia organizatorzy przygotowali lożę ekspertów, do której zaprosili wykładowców i reprezentantów firm, którzy odpowiadali na pytania uczestników spotkania.


Loża ekspertów: Marek Kaniewski (Eskimos SA), Tomasz Babańczyk (Floraland), Maria Kasińska (Agrarius), Sławomir Mechacki (HM. Clause), Mariusz Kwiatkowski i Zbigniew Chuchnowski (Syngenta), Adam Kupczyk (Yara), Iwona Polewska-Jankowiak (Agrosimex), Robert Wrzodak (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach), Magdalena Piotrowska (Agencja Ważka) oraz Katarzyna Gładka (Bayer)

Po szkoleniu odbyła się uroczysta kolacja, podczas której świętowano 20-lecie firmy Eskimos. Najlepsi plantatorzy zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez reprezentantów firmy.


Uroczyste świętowanie jubileuszu 20-lecia Eskimos SA

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułChcesz żyć pięć lat dłużej?
Następny artykułWiroid PSTVd na psiankowatych w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.