Chińczycy zaskoczyli świat sprzedając jabłka. 60 mld w kilka godzin

Media na świecie, w tym Bloomberg, rozpisują się na temat rekordu jaki osiągnięto na chińskiej giełdzie w tym tygodniu. Pośrednicy w ciągu zaledwie 4 godziny sprzedali 60 mld jabłek odmiany Fuji, czyli tyle ile mieszkańcy Chin spożywają w ciągu 3 miesięcy. 
O co dokładnie chodzi? Giełda Zhengzhou stała się miejscem gdzie skupowano a następnie sprzedano 964 tys. kontraktów futures, z których każdy dotyczył dostawy 10 ton jabłek o wartości 1138 dolarów/t. 

Kontrakty futures na jabłka pojawiły się w sprzedaży po raz pierwszy w historii w grudniu 2017 r. Dotyczą dostaw jabłek realizowanych w przyszłości (określona cena i termin). Zainteresowanie nimi na chińskiej giełdzie wzrosło w lutym, by najwyższy poziom osiągnąć w tym tygodniu.
 
W komentarzach opisujący zdarzenie bez precedensu na giełdzie Zhengzhou pojawiają się głosy mówiące o obawie przed spekulacjami na rynku jabłek. Władze ogłosiły, że odpowiednia komisja wzmocni nadzór nad kontraktami futures, aby nie dopuścić do manipulacji na rynku.
Źródło: Bloomberg
RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHurtowe ceny jabłek i gruszek 6 – 8 marca
Następny artykułW Niemczech są już pierwsze szparagi z ogrzewanych tuneli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.