Deszcze w Chile. Są straty w produkcji owoców

Tegoroczne Święta mieliśmy raczej „po wodzie”. Nie inaczej przytrafiło się Chilijczykom – tyle, że u nas mokry grudzień to już niemal norma, dla Chile wybryk natury. Na południowej półkuli rozpoczyna się sezon zbiorów i deszcze – jak komentuje chilijski związek eksporterów ASOEX – nietypowe dla tej pory roku opady spowodowały „minimalne szkody w większości upraw”.
Nie można dyskutować z takim stwierdzeniem nie mając własnego oglądu sytuacji, jednak w dalszej części komunikatu pada wyraźnie, że znaczny odsetek owoców nie może zostać zakwalifikowany jako towar na eksport i zostaną one przetworzone. A to konkretne straty dla plantatorów. Problem dotyczy dojrzewających owoców gatunków jagodowych oraz pestkowych. U czereśni ważne jest teraz, by ograniczyć pękanie owoców, zaś u moreli stwierdzono niestety odbarwienia białego miąższu odmian przeznaczanych przede wszystkim na rynki Azji.
 
za: ASOEX
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd Nowego Roku wyższe dopłaty do ubezpieczeń rolnych
Następny artykułPrezydent podpisał ustawę o eliminowaniu nieuczciwych praktyk handlowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.