Dłuższe terminy rejestracji dla polskich szkółkarzy

Prezydent RP podpisał 25 lipca ustawę z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o nasiennictwie.
Ustawa zmienia przepis przejściowy o nasiennictwie dotyczący przedłużenia terminu na dokonanie wpisu do rejestru odmian roślin sadowniczych utrzymywanych przez dostawców na liście odmian materiału szkółkarskiego CAC w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 30 września 2012 r., bez konieczności przeprowadzania badań OWT (Przed wpisaniem odmiany do krajowego rejestru Centralny Ośrodek przeprowadza badania odrębności, wyrównania i trwałości, zwane dalej „badaniami OWT”, zgodnie z metodykami opracowanymi na podstawie metodyk Wspólnotowego Urzędu Odmian Roślin (CPVO) albo wytycznych Międzynarodowego Związku Ochrony Nowych Odmian Roślin (UPOV), a w przypadku ich braku – zgodnie z metodykami badań opracowanymi przez dyrektora Centralnego Ośrodka.

Przypomnijmy, iż od 1 maja 2004 r. polscy dostawcy sadowniczego materiału szkółkarskiego uzyskali możliwość jego wytwarzania w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to materiał CAC (Conformitas Agraria Communitatis). Druga kategoria to materiał kwalifikowany. Rośliny sadownicze mogą być rozmnażanie w obu kategoriach jednocześnie, co stwarza dostawcom i nabywcom możliwości wolnego wyboru.Ustawa wydłuża o dwa lata ostateczny termin składania wniosków, określając go na dzień 30 września 2014 r. Ustawa ułatwi szkółkarzom dokonanie wpisu do krajowego rejestru tradycyjnych odmian roślin sadowniczych wytwarzanych i wprowadzanych do obrotu w kategorii CAC.

W przypadku tradycyjnych odmian drzew owocowych wnioski o wpis do krajowego rejestru mogą dotyczyć ok. 50 odmian, m.in.:

– jabłoni: Reneta Złota, Kosztela, Kronselska, Malinowa Oberlandzka, Landsberska, Papierówka, Żeleźniak; 
– gruszy: Dobra Szara, Faworytka, Józefinka, Bergamotka Złocista, Bera Biała, Dziekanka, Lipcowa, Faworytka (Klapsa), Plebanka, Żyfadka;
– śliwy: Brzoskwiniowa, Lubaszka, Opal, Mirabelka Flotowa, Mirabelka z Nancy, Węgierka Zwykła, Węgierka Łowicka, Renkloda Zielona;
– czereśni: Sercówka Nieszawska, Bladoróżowa, Czarna Późna, Natolińska, Różowa Wielka, Sierpniówka;
– wiśni: Sokówka Nowotomyska, Szklanka Werderska, Szklanka Wielka, Gubeńska, Hortensja, Goryczka Królewska, Wróble.
Za: FAMMU/FAPA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPomidor najpopularniejszy w Niemczech
Następny artykułNajwięcej hiszpańskich brzoskwiń trafia na hiszpański rynek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.