Dziś kończy się szczyt G8

Mała turbina wiatrowa o pionowym wale wirnika
Tylko pozornie temat zapowiedziany w tytule zupełnie nie interesuje ogrodników. Jednym z ważniejszych punktów agendy spotkania jest kwestia wolnego handlu pomiędzy UE a USA. Artykuły rolne są w tych rokowaniach tematem drażliwym.
 
Irlandia Północna przez dwa dni gości głowy państw lub rządów Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Wiele czasu pochłonie zapewne konflikt w Syrii, ale przywódcy wymienionych państw mają też zamiar zrobić coś w sprawach obchodzenia czy unikania opodatkowania  – nie tylko przez indywidualnych podatników, ale także przez duże międzynarodowe korporacje. Gospodarz spotkania – premier W. Brytanii D. Cameron oświadczył zaś, że „nie ma lepszego sposobu na zamanifestowanie naszego zaangażowania w promowanie wzrostu gospodarczego, niż otwarcie rozmów o porozumieniu handlowym z USA”.
 
W tym roku rozpoczęta została kampania online, mająca na celu wywarcie wpływu na światowych liderów przed szczytem G8 i podtrzymanie ich zaangażowania w rezygnację z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Wartość subsydiów dla paliw kopalnych wzrosła od roku 2010 o prawie 30%, do 620 miliardów dolarów. Paliwa kopalne otrzymują sześć razy więcej subsydiów, niż energetyka odnawialna. „Choć światowi liderzy wiele mówią o walce ze zmianami klimatu, ich rzeczywiste działania sprowadzają się do subsydiowania emisji CO2 na poziomie 110 $/tonę. Reforma subsydiowania paliw kopalnych może być daleko posuniętym krokiem na rzecz ochrony klimatu”, stwierdził Steve Sawyer, Sekretarz Generalny Światowej Rady Energetyki Wiatrowej (Global Wind Energy Council).
 
Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) zainaugurowało w 2007 roku obchody Światowego Dnia Wiatru wybierając na to święto 15 czerwca. W około 75 krajach na całym świecie, tego dnia urządza się happeningi, wystawy, konferencje i dni otwarte na farmach wiatrowych. Wg wyliczeń EWEA do końca 2012r. moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na świecie osiągnęła ok. 280 GW. Szacuje się, że w 2013r. powstanie kolejnych 50 GW. Niekwestionowanym liderem zarówno pod względem nowych instalowanych turbin jak i skumulowanej mocy są Chiny. W Polsce pracują 743 instalacje o łącznej mocy 2645 MW.
 
Za: pb.pl, dzienwiatru.eu
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrezentacja odmian sałat Rijk Zwaana
Następny artykułNowozelandzki rynek jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.