Relacje handlowe między UE a Wielką Brytanią

Wygląda na to, że negocjacje handlowe między UE a Zjednoczonym Królestwem dobiegają końca. W związku z tym europejscy rolnicy, spółdzielnie rolnicze, producenci żywności, handlowcy oraz pracownicy sektora rolno-spożywczego wydali wspólne oświadczenie, w którym wskazują jakie działania należy podjąć w dalszej kolejności.

Są one następujące:

Naszym priorytetem jest ochrona miejsc pracy i umożliwienie rozwoju sektora rolno-spożywczego. W tym ostatnim momencie wzywamy negocjatorów, aby osiągnęli obszerne porozumienie handlowe, które przewiduje zerową stawkę celną i zerowe kontyngenty taryfowe oraz wysoki poziom ujednolicenia przepisów, w tym tych dotyczących środków sanitarnych i fitosanitarnych oraz barier technicznych w handlu. Musimy dążyć do zapewnienia równych szans, uwzględniając prawa pracowników. Bez względu na to, czy porozumienie zostanie osiągnięte, czy nie, wzywamy do zajęcia się
następującymi pięcioma kwestiami:

 1. W momencie zakończenia negocjacji, musimy wiedzieć jakie przepisy handlowe będą
  obowiązywać między UE a Zjednoczonym Królestwem, aby uniknąć chaosu gospodarczego i niepewności zatrudnienia w sektorze, który został już raz szczególnie dotknięty przez pandemię Covid-19.
 2. Zjednoczone Królestwo opuści jednolity rynek oraz unię celną, co wiąże się z wprowadzeniem procedur celnych, obciążeniami regulacyjnymi i wzrostem kosztów transportu. Scenariusz bez porozumienia, który wiąże się z nałożeniem wysokich ceł i wymogów celnych, doprowadzi do tragicznej sytuacji. Jako że sektor rolno-spożywczy prawdopodobnie odczuje wpływ Brexitu dotkliwiej niż inne sektory, należy wprowadzić konkretne środki umożliwiające płynne przejście oraz zapewnić szerokie wsparcie w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej UE.
 3. Władze publiczne powinny przygotować sprawne i skuteczne kampanie informacyjne, które pomogą przedsiębiorstwom zrozumieć nowe zasady i zaplanować ich działalność.
 4. Należy chronić prawa pracowników oraz zapewnić przedsiębiorcom niezbędne wsparcie, aby utrzymać bezpieczeństwo zatrudnienia milionów pracowników, którzy pracują w europejskim sektorze rolno-spożywczym.
 5. By odpowiedzieć na możliwe zakłócenia i sytuacje awaryjne, które mogą wystąpić po 31 grudnia 2020 r., niezbędne jest stałe prowadzenie dialogu z Komisją Europejską, władzami
  Zjednoczonego Królestwa, a także partnerami społecznymi i stronami zainteresowanymi,
  Bez względu na rezultat negocjacji zachęcamy UE i Zjednoczone Królestwo, aby wyzbyły się zajadłości, co pozwoli na budowanie solidnych i owocnych relacji z korzyścią dla wszystkich.

źródło: Copa-Cogeca

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWczesne kapustne – przegląd oferty odmianowej na sezon 2021. Zaproszenie na webinarium 21.12.2020 – godzina 19:00
Następny artykułPowołanie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.