Fundusze emerytalne zbudują przechowalnie warzyw i owoców?

fot. P. Grel
Rząd rosyjski zapewnia, że w zastępowaniu produktów importowanych rodzimymi odnotował już duże sukcesy – osiągnął już 80%, a w niektórych kategoriach nawet 90% wskaźniki zamiany. Przyznaje przy tym, że te optymistyczne dane nie dotyczą owoców i warzyw – w ich produkcji Rosja dopiero rozpoczyna cały proces zastępowania importu. Co ważniejsze, dla mającej wzrastać produkcji tych ziemiopłodów pilnie potrzebne są magazyny i przechowalnie. Ich budowa jest ważną pozycją w strukturze państwowych subwencji dla sektora rolno-przemysłowego. Ostatnio zaproponowano dodatkową pomoc mającą przyspieszyć rozwój przechowalnictwa w Federacji Rosyjskiej.
Tymi dodatkowymi środkami mającymi wspomóc budżetowe subwencje mogły by się stać pieniądze z funduszy emerytalnych Rosjan. Ministerstwo Finansów FR wystąpiło z inicjatywą włączenia tych funduszy w zestaw instrumentów mogących inwestować w infrastrukturę przetwórstwa i przechowalnictwa. Ma to być rozwinięciem tematu polepszania standardu życia obywateli Rosji, a przy tym realizować „Doktrynę bezpieczeństwa żywnościowego FR” zatwierdzonej rozporządzeniem prezydenta Federacji z 30.01.2010 r. Jak komentują to media, w warunkach aktualnej sytuacji ekonomiczno-politycznej aktualność Doktryny stała się jeszcze bardziej oczywista, zaś uczestnicy rynku i jego regulatorzy doskonale rozumieją skąd się bierze propozycja ministerstwa finansów. Fundusze emerytalne nie mają jeszcze szacunków opłacalności takich inwestycji w sferze rolno-przemysłowej, ale zebrały już pewne doświadczenia z inwestowania swoich kapitałów w przedsiębiorstwa zajmujące się utylizacją odpadów komunalnych i są chętne do rozszerzania swoich inwestycji w przedsięwzięcia mające skutkować poprawą życia społeczeństwa.
Według przedstawicieli Banku Centralnego Rosji niepaństwowe fundusze emerytalne mogłyby przyczynić się do powstania około 200 nowoczesnych centrów przetwórstwa i przechowywania produktów rolniczych znajdując atrakcyjne możliwości lokowania posiadanych depozytów. Tej ocenie towarzyszy informacja, że w kwietniu br. wartość przetwórstwa w Rosji spadła o 4,5% w porównaniu z kwietniem 2014 r.i był to najwiekszy spadek od początku kryzysu w 2009 roku.
za: fruitnews.ru
 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKoniec sezonu w Huelvie
Następny artykułW Ogrodzie Botanicznym w Łodzi otwarto Skansen Roślinny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.