Grupa Azoty zielona i globalna

Tegoroczna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP to podwójny sukces Grupy Azoty - zostały laureatem w kategorii „zielona gospodarka” i znalazły się wśród nominatów do nagrody w kategorii „obecność na rynku globalnym”.
 
W każdej z pięciu kategorii kapitula pod przewodnictwem Wiesława Rozłuckiego nominowała 15 przedsiębiorstw spośród łącznie 115 wniosków. Wyboru 5 finalistów dokonał prezydent Bronisław Komorowski, który też 2 czerwca osobiście wręczył nagrody laureatom podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 – Jestem dumny z tej nagrody jak z żadnej innej. Wiemy, że w czasach pewnej „dewaluacji prestiżu”, będącego skutkiem mnożenia rozmaitych certyfikatów i wyróżnień, ta nagroda, związana z najwyższym urzędem w państwie, cieszy się niezmiennym poważaniem zarówno w środowiskach biznesowych, jak i w szerokich kręgach społecznych – powiedział w czasie uroczystości wręczenia Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty. – Nagrodę rozumiem jako wyraz uznania Pana Prezydenta i Kapituły Nagrody dla naszej strategii zrównoważonego rozwoju, która poza elementem intensywnego wzrostu w skali globalnej obejmuje również troskę o ludzi i ich środowisko zarówno społeczne, jak i naturalne. Budując grupę o zasięgu przekraczającym granice, działając zgodnie z wymogami rozwoju zrównoważonego,  stajemy się emisariuszem polskiej gospodarki innowacyjnej i odpowiedzialnej, współtworząc jej pozycję zarówno w sensie ekonomicznym, jak i wizerunkowym – dodał Jarczewski.

Grupa Azoty zgromadziła pod wspólną marką cztery najważniejsze polskie firmy tzw. wielkiej syntezy chemicznej, czyli Zakłady w Tarnowie, Kędzierzynie-Koźlu, Policach i Puławach. Do Grupy Azoty należą również podmioty zagraniczne: ATT Polymers GmbH  z siedzibą w Niemczech oraz African Investment Group SA dysponujące koncesją na eksploatację złóż piasków ilmenitowych (surowca fosforowego) w Senegalu. Proces konsolidacji, który doprowadził do powstania Grupy, był również procesem budowania nowej marki, która reprezentuje polską chemię na rynkach europejskich i światowych.  Koncern jest dziś największym w naszym kraju i drugim w Europie wytwórcą nawozów mineralnych. Grupa Azoty to również produkcja tworzyw konstrukcyjnych, alkoholi OXO i plastyfikatorów eksportowana do ponad pięćdziesięciu krajów świata.  
 
Podstawą decyzji o nagrodzie była przede wszystkim skala i systemowość nowych inwestycji proekologicznych w puławskich zakładach. Unowocześnianie i środowiskowa neutralizacja „wielkiej syntezy chemicznej” to element szerszego planu obowiązującego w grupie. Celem obowiązującego w grupie ramowego systemu zarządzania „Responsible Care” jest m.in. eliminacja emisji siarki do atmosfery w procesie produkcyjnym nawozów mineralnych. Własna placówka badawcza Centrum Kompetencji Puławy  przygotowuje projekt, którego efektem będzie  poprawa efektywności gospodarowania azotem z nawozów mineralnych.
 
Grupa Azoty S.A. dzięki skali swojej międzynarodowej działalności znalazła się w gronie 3 firm nominowanych do nagrody w kategorii „obecność na rynku globalnym”. Spółka kontynuuje tradycję fabryki założonej przed 87 laty z inicjatywy prezydenta RP Ignacego Mościckiego, której powstanie było jedną z największych polskich inwestycji gospodarczych w okresie międzywojennym. 
Za: mat. prasowe Grupy Azoty SA
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIBA: To już trzeci dzień obrad
Następny artykułPolska dostanie na owoce w szkole 20,5 mln euro

2 KOMENTARZE

  1. Azoty to sobie mogą… Niestety ale barbarzyńcy już są u bram i na nic się nie zda prężenie muskułów i ofensywa pr-owa. I polegnie polska chemia, bo kto niby ma ją obronić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.