Grupa Azoty: rolnicy muszą przygotować się na wzrost cen nawozów

Wzrost notowań cen gazu przekłada się bezpośrednio na wzrost kosztów wytwarzania nawozów w Europie - pisze Grupa  Azoty w komunikacie i zapowiada podwyżki cen nawozów również na naszym rynku.
Bardzo trudną sytuację na rynku rolnym w Polsce spowodowaną panującą obecnie suszą, zimną wiosną i ubiegłorocznymi powodziami, dodatkowo pogarsza sytuacja na rynku gazu, węgla i w konsekwencji energii elektrycznej w Europie. Gaz to główny surowiec do produkcji nawozów. Obecnie jego średnia cena rynkowa jest ok. 30%  wyższa niż w poprzednich latach. Spowodowane jest to między innymi mroźnym marcem i wysokimi cenami pozostałych nośników energii, tj. ropy i węgla. Wzrost notowań cen gazu przekłada się bezpośrednio na wzrost kosztów wytwarzania nawozów. To zmusza producentów nawozów w Europie do drastycznych podwyżek cen, nierzadko przy jednoczesnym ograniczeniu produkcji –  pisze Grupa w komunikacie.
 
W podobnej sytuacji znajduje się Grupa Azoty. Mając na uwadze trudną sytuację finansową polskich rolników, prowadzimy zrównoważoną politykę cenową i próbujemy część kosztów zakupu gazu skompensować redukcją kosztów. Niestety przewidywane utrzymanie się bardzo wysokich cen tego surowca w kolejnych miesiącach, powoduje, iż nie możemy rosnących kosztów wytworzenia przerzucać w dalszym ciągu na siebie, bez obaw o utratę rentowności naszej produkcji. Dlatego w najbliższym czasie polscy rolnicy muszą się przygotować na wzrost cen nawozów – informuje Piotr Zarosiński, dyrektor departamentu korporacyjnego handlu nawozami w Grupie Azoty.
 
Źródło: Grupa Azoty
 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzesi grożą polskim eksporterom embargiem – m.in. na jabłka
Następny artykułSeminarium pomidorowe w Sobieniach Szlacheckich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.