Hodowla może być szybsza

Portal gfactueel.nl relacjonuje opublikowanie poprawionych map genetycznych jabłoni. Dzięki nim można sprawniej niż dotąd lokalizować geny odpowiedzialne za konkretne cechy rośliny. To następny gatunek – po pomidorze i ziemniaku, którego zsekwencjonowany genom udostępniony został wszystkim zainteresowanym badaczom i hodowcom.
Prace międzynarodowej grupy naukowców (z Francji, Holandii, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Włoch) opublikowano w „Nature Genetics”. Genom jabłoni ma 42 tysiące genów. Ich dokładna lokalizacja ułatwia zlokalizowanie tych odpowiadających za wybrane cechy poszukiwane przez hodowców. Udoskonalona technika pozwoliła Holendrom z Wageningen wyhodować dwie odmiany jabłoni (‘Santana’ i ‘Natyra’) odpornych na choroby i łatwiej przyswajane przez ludzi cierpiącej na alergie w stosunku do tych owoców. Poszukują też w genach „pomocy” w zachowywaniu jakości owoców. Szwedzi zajęli się wyszukiwaniem genów stymulujących odporność drzew na raka drzew owocowych oraz parcha jabłoni. 
Genetyczne manipulacje mogą przyspieszyć proces hodowli dwukrotnie, jednak nie wszystkie technologie tego typu (np. CRISPR-Cas) są dopuszczane przez unijne prawo. 
 
za: gfactueel.nl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKoniec zbiorów truskawek na Mazowszu; wysokie ceny owoców dla przetwórstwa
Następny artykułKwietniowa sprzedaż jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.