III Europejskie Targi Produktów Regionalnych od czwartku w Zakopanem

160 producentów tradycyjnej, regionalnej żywności oraz twórców rękodzieła artystycznego z dziewięciu głównie europejskich krajów, w tym z Polski, przyjedzie w czwartek pod Tatry, by zaprezentować wyroby podczas III Europejskich Targów Produktów Regionalnych.

– Europejskie Targi Produktów Regionalnych mają na celu popularyzowanie zasad unijnych dotyczących promocji i ochrony jakości produktów żywnościowych oraz wyeksponowanie ich różnorodności – powiedział główny organizator imprezy, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury Krzysztof Król–Łęgowski. Dodał, że podczas ośmiodniowej imprezy rękodzieło artystyczne zaprezentuje 91 wystawców, a tradycyjne produkty spożywcze chronione prawem w całej UE – 69 wystawców.
 
Do Zakopanego swoje produkty przywiozą: Włosi, Rumuni, Węgrzy, Litwini, Bułgarzy, Gruzini, Słowacy i Ukraińcy.
 
Podczas targów odbędą się seminaria, których tematem będzie m.in. rola i wartość tradycyjnych produktów spożywczych w UE. Na sobotę zaplanowano konferencję z okazji 50-lecia Wspólnej Polityki Rolnej pod tytułem „Produkt regionalny – szansą dla drobnych gospodarstw rolnych”. – Podczas codziennych seminariów eksperci z różnych dziedzin produkcji rolnej i handlu zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami – powiedział Król – Łęgowski.
 
Partnerami tegorocznych Europejskich Targów Produktów Regionalnych są Agencja Rynku Rolnego i przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie.
 
Podczas targów odbędzie się festiwal oscypka – sztandarowego polskiego produktu tradycyjnego, chronionego w UE. Jak co roku, jury dokona wyboru najlepszego producenta oscypków.
 
Uczestnicy targów, które na zakopiańskiej Równi Krupowej potrwają do 16 sierpnia, będą mogli spróbować i zakupić m.in. tradycyjne włoskie wędliny i wina, gruzińskie konfitury i soki, a także rumuńską bryndzę i sery owcze. Z polskich produktów nie zabraknie chleba prądnickiego, kiełbasy lisieckiej, miodów pitnych, jagnięciny podhalańskiej oraz serów z owczego mleka. Codziennie podczas targów będą odbywały się pokazy kulinarne i degustacje wyrobów tradycyjnych.
 
Na zakopiańskiej Równi Krupowej odbywać się będą koncerty i prezentacje zespołów regionalnych.
 
W Unii Europejskiej funkcjonuje system służący ochronie i promocji tradycyjnych produktów regionalnych. Można je rejestrować w trzech kategoriach: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPo upale nadejdą nawałnice
Następny artykuł8,3 mln zł na modernizację targowisk na Warmii i Mazurach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.