Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania

Zbiory jabłek w naszym kraju w najbliższych latach mogą wynieść 4,3 – 4,5,a w kolejnych nawet 5,0 mln ton. W związku z tym należy spodziewać się dużych problemów w zagospodarowaniu wszystkich owoców po opłacalnych cenach, ponieważ  zapotrzebowanie na te deserowe  wyniesie najwyżej  2,0 mln ton. A co z resztą jabłek?
 
Jakie należy spełnić warunki aby jabłka sprzedać po korzystnych cenach? Jakie gospodarstwa będą miały największe szanse na opłacalną  produkcję? A może warto  obniżyć zbiory do 3,5 mln ton, ale jabłek wysokiej jakości i wartości? Do jakich krajów  i w jakich ilościach eksportować jabłka? Co zrobić z jabłkami, jeżeli eksport  będzie istotnie niższy? Co i w jakich ilościach można z jabłek produkować aby uzyskać opłacalne ceny skupu? W produkcji,a zwłaszcza w eksporcie jabłek,jeszcze większą rolę będą odgrywały grupy i organizacje producentów. Jak dostosują  się do nowych warunków rynkowych? A jak zrobi to cale przetwórstwo owocowe i szkółkarstwo sadownicze?
 
Problemy na rynku jabłek są coraz trudniejsze. Wymagają kompleksowego rozpatrzenia  i rozwiązania. Spróbujmy wspólnie  w szerokim gronie omówić czekające nas problemy na rynku jabłek. Powyższych problemów nie można odłożyć na później, jeśli chcemy utrzymać  wysoki poziom produkcji i eksportu jabłek oraz konkurencyjność na światowym rynku jabłek.
 
Zapraszam 24 lutego do Lublina wszystkich producentów, przetwórców i eksporterów jabłek, producentów drzewek jabłoni, ponadto instytucje i organizacje zajmujące się problemami jabłkowymi oraz samorządy terytorialne na konferencję poświęconą tym zagadnieniom (program tutaj).
 
prof. dr hab. Eberhard Makosz

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUwagi do ustawy: nadmiernie ogranicza obrót nieruchomościami rolnymi
Następny artykułMRiRW: wypłata dopłat bezpośrednich nie jest zagrożona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.