Jesienne Targi Ogrodnicze w Szepietowie

Kilkanaście tysięcy zwiedzających odwiedziło, zakończone w niedzielę, dwudniowe Jesienne Targi Ogrodnicze w Szepietowie (Podlaskie). To największa taka impreza w regionie, wzięło w niej udział ponad 150 wystawców z całego kraju.
 
Na stoiskach można było wybierać spośród dziesiątek odmian drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, setek odmian cebulek (np. tulipanów noszących imiona znanych Polaków, m.in. Jana Pawła II, Marii Kaczyńskiej czy Anny Komorowskiej) czy nasion kwiatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się róże i tradycyjne odmiany drzew owocowych, zwłaszcza jabłoni. Były też nasiona traw, nawozy a także meble i mała architektura ogrodowa, narzędzia i maszyny ogrodowe i rolnicze.
 
Za hit imprezy, w ocenie komisji konkursowej, uznana została jabłoń kolumnowa odmiany 'Bolero', nadająca się zwłaszcza do małych sadów czy do ogródków działkowych. Drzewko jest bowiem nieduże, ale daje normalnej wielkości owoce.
 
W ocenie niektórych sprzedających, po zainteresowaniu się egzotycznymi odmianami, które pojawiły się w Polsce, ale w surowym klimacie północno-wschodniej części kraju nie sprawdzają się jednak, wiele osób wraca to tradycyjnych gatunków drzew owocowych, zwłaszcza jabłoni.
 
Zdaniem Marka Skarżyńskiego, zastępcy dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, który to ośrodek jest organizatorem targów, rzeczywiście widać zainteresowanie tradycyjnymi odmianami drzewek do przydomowych sadów. Popularne są „Antonówki” czy „Malinówki”, na targach pojawiły się 'Papierówki Różowe'. W tym roku nie było 'Glogierówek', o które też pytają kupujący, ale mają być na przyszłorocznych targach. Było też zainteresowanie wiśniami, ale odmianami o dużych, deserowych owocach oraz krzewami borówek amerykańskich.
 
Marek Skarżyński dodał, że wielu szkółkarzy nie tylko sprzedawało rośliny, ale też edukowało kupujących, jak je zabezpieczyć przed mrozem, wiatrem czy słońcem na przedwiośniu, by przetrwały zimę.
 
Targi ogrodnicze w Szepietowie odbywają się od prawie dwudziestu lat. Podobne Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje też wiosną.

Za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGiełda i handel pod kontrolą ogrodników
Następny artykułEFSA kwestionuje badania wskazujące na szkodliwość GMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.