Rolnictwo musi być priorytetem

W związku z trwającą epidemią koronowirusa i grożącą zapaścią gospodarczą kraju, 2 kwietnia 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o potraktowanie rolnictwa i zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej jako priorytetu. Upadek branży rolno-spożywczej doprowadzi do upadku rolników, którzy w związku z tym nie będą mieli gdzie sprzedać swoich surowców a w konsekwencji może spowodować ogromne fale braku żywności, która jest niezbędna do życia ludzi.

W związku z tym zaproponowano natychmiastowe rozwiązania finansowe dla tej grupy:

1. Utworzenie Funduszu Rolnego przy Banku Gospodarstwa Krajowego:
• Fundusz ten będzie udzielał kredytów obrotowych i inwestycyjnych długoterminowych dla rolników i firm branży rolno-spożywczej, o uproszczonych procedurach przy maksymalnym terminie rozpatrzenia wniosku 7 dni ze stopą procentową na okres epidemii koronowirusa plus 180 dni 0%, spłata kapitału po okresie ustania epidemii koronowirusa plus 180 dni,
• zawieszenie spłat rat od kredytów inwestycyjnych i obrotowych zaciągniętych wcześniej i przełożenie ich na dalsze lata,
• udzielanie gwarancji bankowych,- restrukturyzacja i konsolidacja zaciągniętych kredytów wcześniej,

2. Potraktowanie firm branży rolno-spożywczej jako uprzywilejowanych bez względu na skalę produkcji i liczby zatrudnionych osób (czy są to firmy mikro, średnie czy duże) i uwzględnienie ich w Tarczy Antykryzysowej.

3. Wstrzymanie zajęć komorniczych.

4. Natychmiastową wypłatę VAT-u.

5. Wypłatę natychmiastową przez ARiMR wszelkich dopłat: suszy, dopłat bezpośrednich i dofinansowania w ramach PROW wszelkich inwestycji dla rolników i firm na podstawie oświadczeń o zakończonej inwestycji i zdjęć przesłanych przez beneficjentów (kontrola po zatrzymaniu epidemii).

źródło: KRIR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZwalczanie chwastów w uprawie cebuli, marchwi i pietruszki – VIDEO
Następny artykułKomunikat sadowniczy PROCAM 03 z 02.04.2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.