Jubileusz konkursu Rolnik – Farmer Roku

Statuetki „Złotego Jabłka
7 lutego w Warszawie odbyła się uroczysta gala jubileuszowej XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku". Kapituła konkursu wyłoniła dziesięciu laureatów w dziewięciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika – Farmera Roku" i statuetkę „Złotego Jabłka".

Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali: Eugeniusz Grzeszczak, Wicemarszałek Sejmu RP, Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszek Świętochowski i Wojciech Zbrożek – Prezes i Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Antoni Bukaluk, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Celem konkursu „Rolnik – Farmer Roku” jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości i inicjatywie potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo. W dotychczasowych, 20 edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 94 rolników.

W XX edycji konkursu wzięło udział 284 rolników, z których do finału zakwalifikowano 27 najlepszych. Wyłoniono dziesięciu laureatów w dziewięciu kategoriach konkursowych: gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna, gospodarstwa rodzinne – produkcja zwierzęca (2 laureatów), gospodarstwa agroturystyczne, warzywnictwo, sadownictwo, działy specjalne produkcji rolnej, przedsiębiorstwa rolnicze o alternatywnych źródłach dochodu, przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja roślinna oraz przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja zwierzęca.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik – Farmer Roku”, natomiast partnerem – Agencja Nieruchomości Rolnych. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Laureatami XX edycji w poszczególnych kategoriach zostali:

– gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna: Agnieszka i Mirosław Ignaczak (Lubiesz, woj. zachodniopomorskie). Gospodarują na powierzchni 67 ha. W gospodarstwie prowadzona jest wyłącznie produkcja roślinna, w której główne miejsce zajmuje uprawa ziemniaków. Gospodarstwo cechuje się wysokim poziomem produkcji i zastosowaniem nowoczesnych technologii;

– gospodarstwa rodzinne – produkcja zwierzęca:
* Iwona i Andrzej Olejniczak (Dąbkowice, woj. łódzkie). Gospodarują na areale 90 ha, a specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 400 loch, a roczna sprzedaż to 11 tys. tuczników. Gospodarstwo dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, a budynki inwentarskie są w pełni zmechanizowane;
* Ewa i Ryszard Kruzińscy (Okonin, woj. kujawsko-pomorskie). Gospodarują na areale 98 ha, z których 46 jest ich własnością. Specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 100 macior, a roczna sprzedaż to ok. 1800 tuczników i 200 warchlaków. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne linie produkcyjne oraz sprzęt rolniczy;

– gospodarstwa agroturystyczne: Katarzyna i Michał Grzeszczak (Sienno, woj. wielkopolskie). Prowadzą 13-hektarowe gospodarstwo agroturystyczne „Zacisze” czynne przez cały rok. Obecnie gospodarstwo oferuje 55 miejsc noclegowych w dwu- trzy-osobowych i kilku apartamentach. Atrakcją gospodarstwa jest minizoo, w którym hodowane są kozy, owce, świnki wietnamskie, konie.

– warzywnictwo: Danuta i Stanisław Kuduk (Warta Bolesławiecka, woj. dolnośląskie). Gospodarują na areale 2130 ha, na których uprawiane są: ziemniaki (500 ha), buraki czerwone, marchew, pietruszkę, cebulę. Oprócz warzyw uprawiają zboża i rzepak. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w maszyny i urządzenia do uprawy, zbioru i transportu warzyw.

– sadownictwo: Urszula i Jarosław Pyta (Franopol, woj. łódzkie). W gospodarstwie sadowniczym uprawiają jabłonie i grusze na powierzchni 24,26 ha. W gospodarstwie znajduje się nowoczesna sortownia umożliwiająca przygotowanie towaru według życzeń klienta oraz chłodnia do przechowywania owoców o pojemności 1 tys. ton.

– działy specjalne produkcji rolnej: Mariusz Konieczny i Robert Mieleńczuk (Wołowiec, woj. zachodniopomorskie). Są oni właścicielami spółki Bono Fur Farm, specjalizującej się w hodowli norek. Obecnie stado liczy 250 tys. matek, a roczna sprzedaż to ok. 500 tys. sztuk skór. Łączna powierzchnia gospodarstwa to 826 ha, z których 60 ha zajmują 4 fermy norek. Spółka prowadzi również produkcję sprzętu i wyposażenia ferm oraz zajmuje się doradztwem.

– przedsiębiorstwa rolnicze o alternatywnych źródłach dochodu: Krystyna i Władysław Butor (Łany Wielkie, woj. śląskie). Prowadzą 1060-ha gospodarstwa, na którym uprawiają: kukurydzę, pszenicę ozimą i rzepak, na na mniejszej powierzchni jęczmień i lucernę. Produkcję rolniczą uzupełnia biogazownia, gorzelnia i tłoczenie oleju rzepakowego. Część produkcji roślinnej przeznaczona jest na pasze dla 180 krów mlecznych, o wydajności ponad 11 400 kg.

– przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja roślinna: Wiesław Legutko Przedsiębiorstwo Handlowo-Nasienne (Nad Stawem, woj. wielkopolskie). Przedsiębiorstwo prowadzi hodowlę nowych odmian wybranych gatunków warzyw i roślin ozdobnych oraz hodowlę zachowawczą reprodukowanych odmian roślin ogrodniczych. Produkcja nasion prowadzona jest we współpracy z doświadczonymi producentami w kraju Ina świecie. Rocznie kontraktowana jest produkcja około 15 ton nasion. Przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 300 osób.

– przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja zwierzęca: – Henryk Kokoszczyński, prezes spółki Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Polanowie (Polanowie, woj. kujawsko-pomorskie). Spółka gospodaruje na powierzchni 1309 ha. Struktura uprawy roślin zaspokaja potrzeby hodowli zwierząt oraz produkcji nasiennej – prowadzona jest reprodukcja materiału siewnego, głównie zbóż i grochu. Spółka realizuje pełny program hodowli zarodowej bydła. Stado bydła liczy ponad 1200 sztuk, w tym 520 krów mlecznych o wydajności 9000 kg mleka.

Źródło: ANR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Łącku i Łososinie
Następny artykułRusza nowa kampania promująca polskie produkty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.