KE pozywa Węgry do unijnego sądu w sprawie ustawy o sprzedaży ziemi

Komisja Europejska
Komisja Europejska pozwała w czwartek Węgry do sądu unijnego w związku z ich kontrowersyjnym ustawodawstwem dotyczącym obrotu gruntami rolnymi, ograniczającym prawa cudzoziemców, co - według Brukseli - stoi w sprzeczności ze "swobodą przepływu kapitałów" w UE.
„Komisja Europejska postanowiła przekazać do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Węgrom o naruszenie przepisów UE dotyczących praw inwestorów transgranicznych na terenach rolnych” – głosi komunikat KE.
 
Ustawa o obrocie ziemią jest jednym z punktów spornych między KE a prawicowym rządem Węgier premiera Viktora Orbana.
 
Komisja Europejska, która stoi na straży traktatów i strzeże stosowania prawa unijnego, wielokrotnie domagała się wyjaśnień od władz w Budapeszcie w sprawie ustawy z grudnia 2013 roku, która – jak twierdzi – dyskryminuje inwestorów z innych państw unijnych.
 
Inwestorzy ci, mający wcześniej 20-letnie umowy użytkowania wieczystego, zostali zmuszeni do zakończenia kontraktów po czteromiesięcznym okresie przejściowym, co naraziło ich na ogromne straty – pisze AFP.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa jagody – z kombajnem
Następny artykułDziś możliwe burze, ulewy, gradobicia, upał, a nawet tornada

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.